Rowerowy ekwipunek – co musisz zabrać ze sobą

Rowerowy ekwipunek

Polacy, niezależnie od wieku, odkrywają przyjemność, jaką daje jazda na rowerze. Lato sprzyja bliższym i dalszym wyprawom rowerowym. Wydawałoby się, że wybranie się na rowerową wycieczkę, to nic skomplikowanego: wystarczy wsiąść na jednoślad i w drogę! Jednak, by wyprawa była przyjemna, warto przygotować również odpowiedni rowerowy ekwipunek.

Rowerowa moda

W sklepach z akcesoriami rowerowymi jest mnóstwo koszulek, spodenek dłuższych i krótszych, kurtek oraz butów. Wybór jest ogromny, ale nie wszystko musimy kupować. Pamiętajmy, że strój do jazdy na rowerze powinien być wygodny i nie sprawiać zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa. Często widujemy rowerzystów jeżdżących w sandałach lub, co gorsza w klapkach. Takie obuwie nie jest ani wygodne, ani tym bardziej bezpieczne. W momencie, gdy trzeba nagle zahamować lub, co gorsza wywrotki, odkryte palce i pięty można łatwo okaleczyć. Dlatego bezpieczniej i wygodniej jest wkładać na rower pełne buty, zabezpieczające stopę. Na rynku są specjalne buty do jazdy na rowerze, ale wymagają one również zainstalowania w jednośladzie pedałów ze specjalnymi zaczepami. Nie musimy ich mieć, ale pełne buty, to absolutne minimum, o które musimy się postarać przed wyruszeniem w trasę. Wsiadając na rower pamiętajmy, by nie zakładać spodni o szerokich nogawkach, a panie nie powinny jeździć w długich sukienkach i spódniczkach, bowiem materiał może wkręcić się w łańcuch lub szprychy. Jeśli ktoś ma ochotę, może kupić spodenki rowerowe ze specjalną wkładką żelową, chroniącą siedzenie. Jeżdżąc latem nie zapominajmy o nakryciu głowy, a najlepiej chronić ją kaskiem. Ponieważ pogody nie da się do końca przewidzieć, na rowerową wycieczkę warto zabrać kurtkę przeciwdeszczową oraz coś do jedzenia: batony energetyczne albo kanapki. Prowiant oraz inne drobiazgi można zapakować do plecaka rowerowego, który jest specjalnie usztywniony i wyprofilowany. Planując dłuższą, kilkudniową wyprawę warto zaopatrzyć się w specjalne sakwy.

Spokojnie! To tylko awaria!

Każdy rowerzysta wie, że na trasie mogą się przydarzyć rożne rzeczy, niekoniecznie przyjemne. Najczęściej można złapać gumę. Aby przygotować się na taką ewentualność, powinniśmy zawsze mieć ze sobą zapasową dętkę. Uszkodzoną też można załatać przy pomocy łatek samoprzylepnych i kawałka papieru ściernego. Jednak łatwiej i szybciej jest ją wymienić na nową, a przebitą oddać do naprawy w najbliższym serwisie. Dodatkowo, każdy powinien mieć także małą pompkę rowerową, pasującą do zaworów dętek w posiadanym rowerze. Można też zabrać ze sobą sam wentyl samochodowy, dzięki czemu będzie można podpompować koło na stacji paliw. Aby uchronić rower przed kradzieżą, koniecznie trzeba mieć ze sobą specjalne, solidne zapięcie, które zabezpieczy nas jednoślad.

Gadżety rowerowe

Każdy lubi drobiazgi, uprzyjemniające życie, choć nie każdy się do tego przyznaje. Fani rowerów mają ich do wyboru całą gamę. Najbardziej przydatnym i chyba najczęściej kupowanym jest licznik rowerowy, który pokaże ile kilometrów przejechaliśmy danego dnia oraz zsumuje dystans przejechany od momentu założenia licznika na kierownicy. Długodystansowcy mogą zainwestować kilkadziesiąt złotych w rękawiczki z wkładem żelowym, poprawiające uchwyt kierownicy oraz niwelujące mikrodrgania. Można się też pobawić i zainwestować w oświetlenia kół rowerowych. Wieczorem wyglądają efekciarko, ale dodatkowo sprawiają, że rowerzysta jest bardziej widoczny na drodze, co zwiększa jego bezpieczeństwo.
Bez względu na to, co wybierzemy z szerokiej gamy produktów dostępnych na rynku, to i tak liczy się przede wszystkim przyjemność i bezpieczeństwo z jazdy.

Autor tekstu: Monika Łysek

Rehabilitacja przez ruch – dlaczego warto kupić rower trójkołowy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *