Schodołaz – mobilny transporter schodowy

Schodolaz gąsienicowy

Schodolaz gąsienicowy

Schody to przeszkoda nie tylko dla osób, które, choć w ograniczonym stopniu, poruszają się samodzielnie. Bywa, że są one bardzo trudne do pokonania również dla osób niepełnosprawnych, którym pomagają opiekunowie. Niemal niemożliwe, a z pewnością bardzo trudne, jest pokonanie schodów wózkiem inwalidzkim. Samo prowadzenie wózka bywa bardzo wymagającym zajęciem, a zejście po schodach to zadanie niewykonalne. W takich sytuacjach wsparciem dla opiekunów jest schodozłaz gąsienicowy. Urządzenie to jest niewielkich rozmiarów, ale jego pomoc jest nieoceniona.

Schodozłaz gąsienicowy ma lekką konstrukcję i łatwo go złożyć, co sprawia, że można go używać w każdym budynku – w domu, urzędzie, przychodni czy hotelu. Sprawdzi się także w przypadku schodów zewnętrznych. Schodołaz nie zapewni  pełnej samodzielności poruszania się, lecz przy pomocy opiekuna umożliwi pokonywanie schodów w każdym miejscu na świecie – nawet w obiekcie zupełnie nieprzystosowanym do potrzeb osób na wózkach inwalidzkich. Można go z łatwością złożyć, schować do bagażnika samochodu i zabrać na wakacje. Ma on jeszcze jedną zaletę – jest tanią alternatywą dla krzesełka schodowego oraz innych typów wind. Przed zakupem mobilnego transportera można go przetestować, co pozwoli sprawdzić, czy w pełni zrealizuje  oczekiwania osoby niepełnosprawnej oraz jej opiekuna. W tym celu warto skorzystać z wypożyczalni schodołazów.

W sprzedaży dostępnych jest kilka typów schodozłazów. Dzielą się one na dwa rodzaje – kroczące i gąsienicowe. Zanim podejmie się decyzję o zakupie urządzenia warto dokładnie przyjrzeć się funkcjonalnościom obydwóch typów transporterów: kroczącym i gąsienicowym. Pierwszy z nich – Scalamobil sprawdza się na stromych i wąskich schodach (nawet mających tylko 60 cm szerokości), które często zakręcają lub zawierają spoczniki. Jest on lżejszy od schodołazów gąsienicowych, lecz jego użytkowanie jest mniej komfortowe, niż korzystanie z modeli Roby czy Liftkar. Ten ostatni pasuje niemal do każdego wózka inwalidzkiego i umożliwia pokonanie nawet 1 000 stopni po jednorazowym naładowaniu akumulatora. Przede wszystkim nie wymaga jednak od opiekuna użycia siły, co sprawia, że może nim bez problemu kierować każda, także drobna osoba.

Schodozłazy to bardzo przydatne urządzenia dla osób poruszających się na wózku. Ich niewielkie gabaryty i mobilność pozwalają zabierać je ze sobą zawsze, gdy po drodze pojawia się przeszkoda w postaci schodów. Schodozłazy można wykorzystać zarówno podczas  wychodzenia z domu jak i wybierając się np. do urzędu czy podczas spaceru w parku, gdzie pojawia się kilka schodków do pokonania. Urządzenie to, choć nie pozwala osobie poruszającej się na wózku zupełnej samodzielności, to znacznie ułatwia przemieszczanie się z opiekunem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *