Cztery ściany, okno i telewizor – taki mój żywot…

Mali Bracia Ubogich

Zaczyna się lato.  Aż chce się wyjść z domu, wyjechać z miasta, by pospacerować leśną ścieżką lub usiąść nad brzegiem jeziora. Pani Zofia dobrze pamięta, jak przyjemnie było kiedyś leżeć na łące, wśród polnych kwiatów. Wspomina miłe łaskotanie biedronki, która spacerowała po jej ręce. A dziś?

 

W maju pani Zofia skończyła 85 lat. Nie ma rodziny. Porusza się o kulach. Sama nie wyjdzie z domu. Zostało jej tylko wspomnienie wakacji sprzed lat. I okno… To w nim spędza większość dnia, to tam łapie promienie słońca: Patrzę na ludzi, na tę zieleń piękną, a mój żywot zamyka się w czterech ścianach – mówi – Tęsknię za zieloną trawą, szumem drzew i mleczami na łące.

– Starsze samotne osoby latem spędzają całe dnie w czterech ścianach swoich dusznych mieszkań – mówi Joanna Mielczarek, Dyrektor Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich”, które pomaga osamotnionym starszym osobom – One nie mają szans na samodzielny wakacyjny wyjazd: przez stan zdrowia, ograniczoną mobilność, trudną sytuację finansową. Co im pozostaje? Zazwyczaj okno i telewizor.

Stąd pomysł na jednodniowe wycieczki za miasto dla podopiecznych Stowarzyszenia. Ruszyła właśnie kolejna edycja wakacyjnej akcji.

Tych kilka godzin za miastem to dla naszych podopiecznych wielka rzecz – przekonuje Joanna Jaworska, koordynatorka wolontariatu w Stowarzyszeniu – Tam, na łonie przyrody, z dala od miejskiego hałasu mogą odpocząć od samotności i problemów, spędzić czas wśród ludzi. Zwłaszcza, że oprócz zieleni i świeżego powietrza, mają wolontariuszy, którzy służą ramieniem, pomogą wsiąść do autokaru, przejść kilka kroków.

Potwierdzają to słowa 90-letniej pani Krystyny, podopiecznej Stowarzyszenia:
Najbardziej mi się podoba to, że się ludzi starszych, niepełnosprawnych wyciąga z domu,
z samotności, z czterech ścian, z tego patrzenia w sufit, jak to się mówi popularnie. Że można wyjechać, nabrać sił, odpocząć. Ja tak bardzo na to czekam, chociaż wiem, że to masę trudu kosztuje…

Pomóc może każdy

Jednorazowo na wycieczkę możemy zabrać 30 osób – mówi Joanna Mielczarek –  a pod opieką mamy blisko 300 samotnych starszych osób w Warszawie, Poznaniu i Lublinie. Chcemy, żeby każda z nich mogła choć raz wyjechać tego lata na wycieczkę za miasto. Dlatego wsparcie darczyńców jest tak ważne.

Akcję Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich” można wesprzeć na stronie http://www.malibracia.org.pl/wakacje/

Aby uzyskać szczegółowe informację prosimy o kontakt z Joanną Mielczarek:
e-mail: info@malibracia.org.pl, tel. 501 151 045

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.