Senior on-line

kursy komputerowe

senior on-line

Dla osób ze średniego i młodszego pokolenia obsługa komputera jest rzeczą prostą i najbardziej oczywistą na świecie. Inaczej jest z osobami starszymi, dla których technologia XXI to „czarna magia”. Próba nauki w domu przez dzieci, czy wnuki z reguły nie przynosi rezultatów, a tylko powoduje frustrację i zniechęcenie. W takim przypadku rozwiązaniem mogą być kursy komputerowe, adresowane specjalnie do osób po 60 roku życia.

Być w kontakcie z bliskimi

W Polsce żyje ponad dziewięć milionów osób, które ukończyły 60 lat. Według statystyk aktywne korzystanie z internetu, zmniejsza się wraz z wiekiem. Im człowiek starszy tym, spada jego aktywność on-line. Tylko 23{68a24649aced58f37f65f174392d56845b88dd88d46f33118fa4849dc5aef396} osób powyżej 65 roku życia potrafi odnaleźć się w globalnej sieci. Co zrobić, by senior przekonał się, że komputer, to nie diabelska machina, a internet, to pożyteczna rzecz? Wielu seniorów mieszka samotnie. Ich dzieci i wnuki porozjeżdżały się po świecie. Rzadko dzwonią, a na napisanie i wysłanie tradycyjnego listu nie mają czasu. Jednak codziennie korzystają z internetu i mogliby zadzwonić używając darmowego skype’a albo napisać mejla, dołączając aktualne zdjęcia. Lecz cóż z tego, kiedy po drugiej stronie mama lub babcia nie będą umiały odebrać poczty elektronicznej? I tutaj z pomocą przychodzą kursy komputerowe, organizowane specjalnie z myślą o seniorach.

Komputer dla seniora

Kursy obsługi komputera stały się niezwykle popularne. Część z nich dofinansowywana jest z funduszy Unii Europejskiej i praktycznie w każdej polskiej gminie był bądź jest realizowany taki projekt. Wystarczy zapytać w bibliotece, klubie seniora lub w domu kultury. Chętnych na takie szkolenie nie brakuje, a wieści o jego przydatności rozchodzą się bardzo szybko. Uczestnictwo w nim, to nie tylko nauka podstaw obsługi komputera i internetu. Dla wielu jego uczestników to także dobry pretekst, by wyjść z domu i poznać nowych ludzi.

Czego senior się nauczy

Osobie, dla której komputer jest narzędziem, z którego korzysta każdego dnia, zagadnienia omawiane podczas kursu dla seniorów, mogą zdawać się trywialne. Jednak przypomnijmy sobie, że każdy z nas zaczynał od zapoznania się z myszką, ekranem startowym, czy skrótami na klawiaturze. Uczestnik kursu dowie się, w jaki sposób tworzyć katalogi i zapisywać w nich pliki. Oczywiście komputer nie podłączony do globalnej sieci w zasadzie staje się mało użyteczny, dlatego są też zajęcia, na których senior pozna funkcje przeglądarki i nauczy się wyszukiwać przydatne informacje. Założy sobie adres mejlowy i pozna, w jaki sposób pisać i odbierać mejle. W chwili, gdy pocztą elektroniczną otrzyma załączone zdjęcia swoich bliskich, będzie wiedział, jak je zapisać w konkretnym katalogu na dysku lub na pendrivie.

O której przyjedzie autobus?

Podczas takich kursów dojrzały człowiek odkrywa, że internet to całkiem przydatne narzędzie. Dzięki niemu nie tylko można mieć kontakt z rodziną, ale także sprawdzić rozkład jazdy autobusów, czy pociągów oraz umówić wizytę u lekarza. Osoby, lubiące gotować znajdą inspiracje kulinarne, a szukające najświeższych wiadomości, odnajdą je na portalach informacyjnych.

Jednym słowem, zapisanie się na kurs komputerowy, adresowany do osób w wieku 60+, to świetna inwestycja w siebie. Dzięki zdobytej wiedzy dziadek, czy babcia nie tylko będą wiedzieli, co oznacza bycie on-line, ale również będą mieli nowe tematy do rozmów z młodszym pokoleniem.

Autor: Monika Łysek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.