Osoby starsze w Internecie? A dlaczego nie? Jak wszyscy to wszyscy!
W ostatnim okresie zdominował nas Internet, kupujemy, sprzedajmy, przeglądamy informacje, nawiązujemy kontakty, komunikujemy się ze światem. Postęp technologiczny nabrał takiego tempa, że ludzie młodzi mają problemy z dogonieniem technologii informatycznej, a osoby starsze czują się przez to wyobcowani i nie potrafią się odnaleźć w tym wirtualnym świecie.
Co robią seniorzy w Internecie?
Największa część osób 50+ w Internecie słucha Radia, biorą udział w dyskusjach na serwisach społecznościowych, szukają porad lekarskich na temat swojego zdrowia czy też diety. Na dzień dzisiejszy naprawdę świetnie sobie z tym radzą! Nieco inaczej wygląda sytuacja gdy chodzi o opłacenie rachunków czy robienie zakupów przez Internet, z tym seniorzy mają póki co największy problem. Seniorzy po sześćdziesiątym roku życia to aż 22% ludności Polski, mówi o tym raport demograficzny.
Jak wejść pierwszy raz w ten wirtualny świat?
• Najbliżsi- zawsze można poprosić o pomoc młodsze pokolenie, dzieci lub wnuków;
• Uniwersytety Trzeciego Wieku- często właśnie tam są organizowane zajęcia z obsługi Internetu jak i samego komputera
• Kluby Seniora- raz na jakiś czas są organizowane podstawowe bezpłatne kursy dla seniorów. W takiej sytuacji można zadzwonić do „Osiedlowego Klubu Seniora” i zapytać czy w przyszłości planują jakieś kursy z obsługi komputera albo wysłać do nich e-mail z zapytaniem.
Czarna strefa Internetu. Na co uważać?
Pamiętajmy o Cyberbezpieczeństwie! Każdy obowiązkowo powinien mieć zainstalowany program antywirusowy. Nie należy otwierać „linków” od nieznanych nadawców, mogą się tam znajdować szkodliwe oprogramowane często też tacy oszuści podszywają się pod banki w celu uwiarygodnienia swojego maila.
Tak czy inaczej szable w dłoń, znaczy myszki w dłoń i do dzieła, Internet stoi przed nami otworem!