Skuteczne przeciwdziałanie szumom usznym przy zastosowaniu aparatów słuchowych

szumy uszne

Nieprzyjemne dolegliwości akustyczne mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie i pogorszyć komfort życia. Dokuczliwe szumy w uszach, które utrzymują się przez długi czas, wymagają konsultacji ze specjalistą,
który zdiagnozuje źródło problemu i dobierze najkorzystniejszą metodę postępowania. Wyjaśniamy, czym dokładnie są szumy uszne i czy aparaty słuchowe mogą pomóc zniwelować nieprzyjemne doznania słuchowe!

Co to są szumy uszne i czy można zniwelować ich przykre działanie?

Szumy w uszach, inaczej zwane tinnitus, to doznania słuchowe o niezidentyfikowanym charakterze. Wrażenia akustyczne słyszalne nawet w cichym otoczeniu mogą się objawiać charakterystycznym dzwonieniem, piszczeniem czy brzęczeniem o różnym stopniu nasilenia. O ile szumy w uszach pojawiają się sporadycznie i są spowodowane długotrwałym przebywaniu w otoczeniu hałasu, nie powinny wzbudzać niepokoju. Jeśli problem jest przewlekły i pojawia się bez wyraźnej przyczyny, konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Obecnie nie ma sprawdzonej metody, aby całkowicie wyleczyć szumy uszne. Nieprzyjemne objawy można jednak skutecznie zniwelować, stosując odpowiednie aparaty słuchowe.

Jakie aparaty na szumy uszne?

Na rynku są dostępne nowoczesne urządzenia, które w dyskretny sposób poprawiają jakość odbieranych dźwięków. Charakteryzują się ergonomicznym kształtem, uwzględniającym naturalną anatomię ucha, dlatego są wygodne i praktycznie niewidoczne dla otoczenia. Wśród nich znajdziesz również specjalne aparaty słuchowe, emitujące sygnały terapeutyczne, które pozwalają zredukować uciążliwe dolegliwości wywołane przez tinnitus.

Żeby skutecznie niwelowały nieprzyjemne doznania słuchowe, aparaty słuchowe muszą być dopasowane do indywidualnych potrzeb, specyfiki problemu oraz rodzaju ubytku słuchu. Konieczna jest więc konsultacja z protetykiem, który pomoże dobrać najlepsze rozwiązanie spośród wielu dostępnych opcji.

Zasada działania aparatów słuchowych stosowanych przy szumach usznych

Aparaty słuchowe, łagodzące tinnitus, są wyposażone w zaawansowane generatory sygnałów terapeutycznych –  szumów statycznych lub fal oceanu. Emitowane dźwięki odciągają uwagę od szumów w uszach, a tym samym poprawiają słyszenie. Oprócz tego aparaty słuchowe wykorzystują terapię wycięcia wzmocnienia, tworząc kompleksową strategię walki z uciążliwymi wrażeniami akustycznymi. Zastosowane technologie mają na celu łagodzić drażniące objawy szumów w uszach, a w niektórych przypadkach są w stanie całkowicie je wyeliminować. Należy przy tym pamiętać, że aparaty słuchowe nie leczą, jedynie rekompensują ubytek słuchu lub negatywne efekty tinnitus. Skuteczność aparatów słuchowych uzależniona jest od prawidłowego dopasowania aparatu przez protetyka słuchu.

[Artykuł sponsorowany]