Muzeum Śląskie – spotkanie z pisarką Karoliną Sulej

Muzeum Śląskie - spotkanie z pisarką Karoliną Sulej

We wtorek 18 października o godz. 17:00 zapraszamy na spotkanie z Karoliną Sulej – autorką książek „Rzeczy osobiste” i „Historie osobiste”.

Młoda pisarka sięga do czasów wojny. Pokazuje, jak wówczas wyglądała rzeczywistość i jak wobec historycznych wydarzeń zachowywali się ludzie. Buduje portrety bohaterów wokół ich wspomnień wojennych – z obozów, gett, okupacji – a przewijającymi się wątkami są opowieści o ubraniach i rzeczach.

Rzeczy osobiste - Karolina Sulej

Karolina Sulej


Rocznik 1985 – pisarka, reporterka, pisząca m.in do „Wysokich Obcasów”, „Pisma”, „Vogue”, doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW, gdzie działa w Zespole Badań Pamięci o Zagładzie, w ramach  którego współtworzyła książkę „Ślady Holokaustu w imaginarium kultury polskiej” (2017).

Autorka zbioru reportaży o polskiej modzie po 1990 roku „Modni. Od Arkadiusa do Zienia” (2015) oraz książki non-fiction o Stanach Zjednoczonych „Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island” (2018), za którą była nominowana do nagrody im. Teresy Torańskiej. Współautorka zbioru reportaży „Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny” (2018) oraz książki-komentarza „Własny pokój. O Virginii Woolf” (2019).

Jest też współautorką „Wanderlust” – książki-gry komputerowej o podróżowaniu, nominowanej do Paszportu Polityki 2019. Nagrywa podcast „Garderobiana” (o roli ubioru w życiu codziennym) na platformie Storytel oraz podcast „Antropologiczne szepty” dla Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna. W przeszłości była m.in. redaktorką „Wysokich Obcasów” oraz „Wysokich Obcasów Extra”, a wraz z Sylwią Chutnik prowadziła na YouTube program „Barłóg Literacki” o książkach i czytelnictwie.

W czasie wolnym podróżuje i żegluje wraz ze swoim mężem, fotografem i skipperem, Mateuszem Kubikiem i wychowuje trzy szare koty.
Podczas spotkania będzie można zakupić publikacje, o których będzie opowiadała Karolina Sulej.

Spotkanie jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie „100xTeArt. Wolność Józefa Szajny” i odbędzie się w przestrzeni wystawy, w tzw. kinie).

Udział w spotkaniu jest bezpłatny.