Środki piorące – co warto wiedzieć

środki piorące

środki piorąceNa sklepowych półkach mamy ogromny wybór różnych środków piorących. Jedne są w proszku inne w żelu, a jeszcze inne w kapsułkach. Zobacz, czym się od siebie różnią i do czego warto je wykorzystać.

 

Proszki

Proszek do prania to najbardziej tradycyjna forma środków piorących. Korzystamy z niego od dziesięcioleci. Zdaniem wielu osób proszku nic nie zastąpi, ponieważ najlepiej dopiera i dezynfekuje. Warto przy tym podkreślić, że nowoczesne środki piorące występują w postaci koncentratów, dzięki czemu można ich wsypywać znacznie mniej niż normalnych.

 

Ważne!

Wybierając proszek do prania należy dokładnie zapoznać się z jego opisem, ponieważ coraz częściej zawiera on dodatki takie jak odplamiacz, substancje zmiękczające wodę, substancję zastępującą płyn do płukania.

 

Żele

Żele są delikatniejsze niż proszki. Obecnie w sklepach dostępnych jest dużo różnych środków piorących w tej konsystencji. Wiele z nich jest specjalnego przeznaczenia np. do wełny, odzieży termicznej czy czarnych tkanin. Do żeli piorących często dodawane są środki zmiękczające, dzięki czemu nie ma konieczności używania płynu do płukania tkanin.

 

Ważne!

Żel można wlać do dozownika pralki albo do specjalnych pojemników, które umieszcza się w bębnie. Warto pamiętać, żeby pojemnik położyć wewnątrz prania, ponieważ zapobiegnie to jego zbyt wczesnemu opróżnieniu.

 

Kapsułki

To jedna z najwygodniejszych form w jakich występują środki piorące. Wystarczy wrzucić kapsułkę do pralki i gotowe. W każdej z nich znajduje się porcja środka piorącego przeznaczona na 4-5 kg odzieży.

 

Ważne!

Kapsułki do prania najlepiej umieścić na dnie pralki, ponieważ tam najszybciej się rozpuszczają.

 
 

2 w 1

Kapsułki 2 w 1 to mix proszku do prania i żelu. Zbudowane są z dwóch komór, w których znajdują się poszczególne środki piorące. Zaletą detergentów tego typu jest wysoka skuteczność, gdyż zawierają substancje odplamiające i zmiękczające wodę. Dzięki swoim właściwościom można je stosować do prania już w bardzo niskich temperaturach.

 

Ważne!

Kapsułki 2 w1 są szczególnie polecane podczas prania silnie zabrudzonych tkanin. W swoim składzie mają enzymy, które usuwają plamy m.in. z wina, soku, kawy czy herbaty.

 

Środki ekologiczne

W ostatnim czasie hitem stały się naturalne środki piorące. Zalicza się do nich orzechy, ekokule oraz środki oparte na sodzie. Ich główną zaletą jest brak składników uczulających, dzięki czemu mogą je stosować alergicy. Niestety mają też swoje wady. Jedną z nich jest mniejsza skuteczność aniżeli detergentów chemicznych. Dlatego polecane są do mniej zabrudzonych rzeczy.

 

Ważne!

Choć środki ekologiczne zdobywają coraz większą rzeszę zwolenników dość trudno kupić je w zwykłych sklepach. Jeśli chcesz je wypróbować poszukaj w internecie. Często do ich zakupu zniechęcają wysokie ceny, ale warto wiedzieć, że np. ekokule lub orzechy można wykorzystywać wielokrotnie.

 

Płatki mydlane

To jeden z najdelikatniejszych środków piorących. Płatki nie posiadają barwników ani konserwantów dzięki czemu nie uczulają. Polecane są do prania delikatnych tkanin, odzieży niemowlęcej oraz do prania ręcznego. Można je stosować także do prania w pralce.

 

Ważne!

Płatki mydlane najlepiej przed praniem dokładnie rozpuścić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.