Starość nie musi równać się samotności

Starość nie musi równać się samotności

Większość osób ma obawy, dotyczące życia w starszym wieku. Starość kojarzy się z samotnością, spadkiem jakości życia oraz zapomnieniem. Chociaż seniorzy mają bliskie osoby wokół siebie, bliscy często nie mają czasu na spędzanie z nimi czasu. To powoduje, że osoby starsze czują się samotne i zapomniane. Starość nie musi jednak oznaczać samotności. Jest wiele możliwości, dzięki którym seniorzy wciąż mogą cieszyć się aktywnym życiem towarzyskim.

Potrzeby seniorów

Każdy człowiek potrzeby, które doskonale obrazuje piramida potrzeb Maslowa. Jesień życia sprawia, że niektóre z tych potrzeb są odczuwane silniej, a ich deprywacja powoduje poczucie samotności i odrzucenia. Osoby starsze odczuwają silną potrzebę bezpieczeństwa. W tym wieku bowiem człowiek nie jest już tak sprawny, jak na wcześniejszych etapach życia. Seniorzy pragną, aby w przypadku niepełnosprawności lub choroby, ktoś bliski pomógł im przejść przez trudny czas i zapewnił zaspokojenie potrzeb. Osoba starsza powinna wiedzieć, że zawsze może liczyć na pomoc kogoś bliskiego albo opiekunki. Drugą silnie odczuwaną potrzebą, są potrzeby społeczne. Seniorzy chcą czuć się potrzebni, wciąż pragną być w jakiś sposób aktywni. Z racji tego, iż każdy ma wiele obowiązków związanych z pracą oraz życiem prywatnym, nie zawsze możliwe jest poświęcenie odpowiedniej ilości czasu osobie starszej. Ważne jest znalezienie rozwiązań, które pozwolą seniorowi pozostać aktywnym.

Dla niektórych starość to emerytura, większa ilość czasu wolnego i możliwość odpoczynku oraz spełniania swoich pasji. Dla innych jest to powód do obaw przed samotnością, niepełnosprawnością i zapomnieniem. Warto należeć do tej pierwszej grupy i przekonać się, że jesień życia także może być przyjemna. Jeśli masz w swoim otoczeniu seniorów, postaraj się zadbać o ich komfort. Oto kilka sposobów na to, aby osoba starsza mogła poczuć się dobrze i wciąż być aktywna i poczuć się potrzebna:

  • Dom Opieki Seniora – dzięki usługom takich miejsc, osoba starsza może mieć pewność, że zawsze znajdzie się ktoś kto jej pomoże. Całodobowa opieka zdrowotna, wizyty domowe, plan dnia bogaty w ciekawe aktywności, to tylko niektóre z zalet skorzystania z takich miejsc. Jedną z najlepszych ofert możesz znaleźć klikając w link: https://klinikaseniora.pl. Profesjonaliści zadbają o to, aby każda osoba starsza poczuła się komfortowo i bezpiecznie.
  • Zajęcia dla osób starszych prowadzone w grupach – nikt nie zrozumie seniora tak dobrze, jak drugi senior. Dzięki zajęciom prowadzonym w grupach, osoba starsza może zaspokoić swoje potrzeby związane z życiem społecznym. To właśnie na takich zajęciach senior może poznać nowe osoby, nawiązać ciekawe znajomości. Takie zajęcia organizowane są na uniwersytetach trzeciego wieku, w klubach seniora czy domach kultury. Możliwości jest wiele, na pewno każda osoba starsza znajdzie coś, co ją zainteresuje. Zajęcia prowadzone w takich miejscach to nauka tańca, lekcje obsługi komputera, granie w gry planszowe czy uczestnictwo w seansach filmowych.
  • Zajęcia ruchowe – sprawność fizyczna jest bardzo ważna w każdym wieku. Osoby starsze również powinny o nią dbać. Z oferty zajęć ruchowych można skorzystać w ramach oferty niektórych siłowni. Taniec, nordic walking, zajęcia na basenie – możliwości jest naprawdę dużo, każdy senior znajdzie idealną opcję dla siebie.

Podsumowanie

Zadbanie o zaspokojenie potrzeb seniorów jest bardzo ważne. Odpowiednia opieka i aktywność sprawiają, że senior czuje się dobrze, co wpływa na jego zdrowie fizyczne i kondycję psychiczną. Dzięki dostępnym rozwiązaniom, takich jak Dom Opieki Seniora, zajęcia prowadzone w grupach czy zajęcia ruchowe, osoba starsza poczuje się potrzebna i aktywna, zadba o swoje zdrowie i kondycję. Warto zapewnić swoim bliskim takie warunki, które pozwolą spędzić czas jesieni życia naprawdę przyjemnie.