11 lutego obchodzony jest coroczny Światowy Dzień Chorego – święto to zostało ustanowione w roku 1992 przez papieża Jana Pawła II, żeby zwrócić uwagę opinii publicznej na sytuację osób cierpiących oraz zapewnienie im odpowiednich warunków do rekonwalescencji. Mimo, że istnieje wiele organizacji zajmujących się standaryzacją opieki nad osobami chorymi, niestety nadal w niektórych miejscach na świecie odbiega ona od dopuszczalnych norm.
W tym roku Światowy Dzień Chorych będzie obchodzony już po raz dwudziesty piąty, a centralne uroczystości odbędą się w sanktuarium maryjnym we francuskim mieście Lourdes. Celem tego chrześcijańskiego święta jest uświadamianie konieczności zapewnienia lepszej opieki chorym, określenie zasięgu działania wspólnot katolickich w zakresie służby zdrowia oraz propagowanie idei wolontariatu.
Jak opiekować się chorymi?
Zajmowanie się osobą chorą jest wymagającym zajęciem, w dużej mierze uzależnionym od charakteru leczonego schorzenia. Mimo, że służba zdrowia od wielu lat pracuje nad udoskonaleniem kompleksowej opieki nad chorymi, to nadal większa część obowiązków spoczywa na rodzinie rekonwalescenta. Aby zapewnić osobie chorej jak najlepsze warunki do powrotu do zdrowia należy dokładnie przemyśleć każdy szczegół, od wyposażenia pokoju, poprzez posiłki, aż do higieny osobistej czy zmiany pościeli.
Opieka nad osobą przewlekle chorą
W przypadku zwykłego przeziębienia opieka nad chorym ogranicza się do podawania posiłków, zapewniania dużego zapasu chusteczek higienicznych i uprzyjemniania powrotu do zdrowia. Kiedy pacjent znajduje się w szpitalu, większość obowiązków zostaje przejętych przez wykwalifikowany personel lekarski, co znacznie odciąża rodzinę rekonwalescenta. Najtrudniejsza jest opieka nad osobami starszymi lub przewlekle chorymi, ponieważ w takich przypadkach, pacjent pozostaje w domu przed długi czas, wymagając niekiedy całodobowej opieki.
Opieka nad seniorami
Osoby starsze, ze względu na wiek najczęściej cierpią z powodu kilku dolegliwości w jednym czasie – stan ten nazywany jest wielochorobowością, co znacznie utrudnia opiekę. Dodatkowo, seniorzy są bardziej podatni na infekcje niż ludzie młodzi, i muszą szczególnie uważać na dietę ze względu na wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia niedoborów witamin lub mikroelementów. To wszystko sprawia, że opieka nad osobą starszą może być uciążliwa dla rodziny chorego. Jeśli bliscy nie radzą sobie z pielęgnacją pacjenta warto rozważyć skorzystanie z pomocy profesjonalnej opiekunki osób starszych.
Opieka nad chorymi to ciężka praca
Zajmowanie się osobą chorą potrafi być wyczerpującym zajęciem, zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym. Opiekunowie bardzo często skarżą się na bóle przeciążeniowe kręgosłupa, przemęczenie lub depresję. Według badań przeprowadzonych przez Centrum Alzheimera w Warszawie 92% chorych przebywa od momentu diagnozy do śmierci w domu -w tym okresie znajdują się najczęściej pod opieką rodziny. Aż 34% opiekunów jest sama, pozostawiona bez wsparcia i pomocy! W celu rozwiązania tej sytuacji pojawiły się na rynku firmy oferujące wykwalifikowane opiekunki do wynajęcia (np. https://promedica24.com.pl/). Dzięki temu rodzina chorego może odpocząć mając przy tym pewność, że ich bliscy są pod profesjonalną opieką.
Jak zaplanować opiekę nad chorym?
Jeśli wiadomo, że osoba bliska będzie potrzebowała pomocy w związku z chorobą, warto zaplanować wszystkie aspekty związane z opieką. Dzięki temu, chory będzie miał zapewnione jak najlepsze warunki powrotu do zdrowia, a jego rodzina nie będzie musiała się obawiać, że pominięto któryś z ważnych elementów. Przygotowując się do zajmowania się osobą chorą należy wziąć pod uwagę szereg aspektów:
- Dieta – spożywane produkty w znaczący sposób wpływają na kondycję organizmu, dlatego ważne jest, aby dokładnie zaplanować pełnowartościowe, lekkostrawne posiłki, które dostarczać będą wszystkich potrzebnych witamin i minerałów.
- Otoczenie – pokój, w którym przebywał będzie chory należy dostosować do jego potrzeb, tak, aby maksymalnie ułatwić mu samodzielne funkcjonowanie. Warto zwrócić szczególną uwagę na łazienkę, być może należy zamontować w niej poręcze ułatwiające wychodzenie z wanny lub zakupić specjalną nakładkę na toaletę, dzięki której osobom starszym lub po wszczepieniu endoprotezy dużo łatwiej jest wstać.
- Leki – najlepiej przygotować rozpiskę wszystkich przyjmowanych substancji wraz z dawkami i czasem podawania. Dzięki temu osoba sprawująca opiekę będzie miała pewność, że nie nastąpi żadna pomyłka.
- Czas wolny – dobrym pomysłem jest zaplanowanie czasu wolnego osoby chorej w taki sposób, aby uprzyjemnić jej powrót do zdrowia.