Święto Trzech Króli – co warto o nim wiedzieć?

Święto Trzech Króli – co warto o nim wiedzieć?

Święto Trzech Króli

Historia Trzech Mędrców ze Wschodu jest jedną z pierwszych opowieści biblijnych jakie poznają dzieci. Każdy z nas zna Kacpra, Melchiora i Baltazara nie tylko z kart Ewangelii, ale również z szopek bożonarodzeniowych. Zobacz, co warto wiedzieć o Trzech Mędrcach i Święcie Objawienia Pańskiego.

Święto Objawienia Pańskiego

Potocznie nazywane Świętem Trzech Króli obchodzone jest 6 stycznia. Tego dnia każdy praktykujący katolik powinien uczestniczyć we Mszy Świętej, podczas której święcone są kawałki kredy. Po mszy każdy może zabrać kredę do domu, aby na drzwiach swojego mieszkania napisać symboliczne K+M+B (lub C+M+B). Ten napis tłumaczony jest w dwojaki sposób. Jedni uważają, że jest to skrót od imion Mędrców ze Wschodu Kacpra + Melchiora + Baltazara, inni, że jest to skrót od Christus Mansionem Benedicat – czyli Chryste błogosław temu domowi.

Symbolika święta Trzech Króli

Święto Objawienia Pańskiego kryje w sobie szereg symboli. Pierwszym z nich są sami mędrcy, o których opowiada Pismo Święte. Kacper, Melchior i Baltazar nie byli członkami narodu Izraelskiego, a jednak poszukiwali obiecanego Króla. Ich pochodzenie bardzo doniośle mówi nam, że Bóg nie posiada narodowości, ale jest dla wszystkich. Pokazuje też moc jednoczenia ludzi niezależnie od miejsca zamieszkania czy narodowości.

Kolejnym symbolem tego święta jest gwiazda, która wskazywała drogę Mędrcom. Duchowni bardzo często podkreślają, że gwiazda ta jest symbolem drogi każdego człowieka podążającego za światłem wiary.

Nie można również pominąć symboliki związanej z darami przywiezionymi przez Mędrców. Jezus otrzymał do nich złoto, które symbolizuje godność królewską, mirrę – symbol wypełnienia proroctw oraz zapowiedź śmierci oraz kadzidło symbolizujące godność kapłańską.

Święto Trzech Króli na świecie

W Polsce dzień 6 stycznia jest wolny od pracy. Katolicy uczestniczą w Mszach Świętych, na których święcona jest kreda, którą następnie oznaczane są drzwi mieszkań. Od kilku lat coraz popularniejsze stają się również Orszaki Trzech Króli, w których śpiewając kolędy całe rodziny przemieszczają się ulicami miast. Uczestnicy orszaków często przebrani są w stroje jasełkowe, mają na głowach specjalnie przygotowane korony. Orszaki prowadzone są przez mężczyzn przebranych w Mędrców. Często poruszają się oni konno lub jadą na wielbłądach.

W Niemczech tego dnia dzieci przebierają się w Trzech Króli i piszą na drzwiach C+M+B. Szczególnie hucznie obchodzi się to święto we Włoszech. Włoskie dzieci po przebudzeniu znajdują skarpety wypełnione słodyczami, jeśli były grzeczne lub węglem (pomalowanym na czarno cukrem), jeśli w ostatnim czasie mocno rozrabiały. Poza tym w całym kraju odbywają się barwne orszaki, w których za Trzema Królami idą ludzie przebrani w historyczne, barwne stroje.

We Francji na Święto Trzech Króli przygotowuje się specjalne ciasto w kształcie korony. Do składników dokłada się ziarenko bobu. Osoba, która je znajdzie otrzymuje koronę z pozłacanego papieru i od tej pory jest królem lub królową.

Autor: Agnieszka Pytlińska

 

Święto Trzech Króli

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *