Seniorzy potrzebują różnorodnych aktywności, które pozwalają utrzymać ciało i umysł w dobrej kondycji. Do takich aktywności należy szydełkowanie. To zajęcie poprawia samopoczucie, minimalizuje stres i lęk, a ponadto pomaga w utrzymaniu sprawności manualnej. Podpowiadamy zatem, jak zacząć przygodę z szydełkiem.
Sklep z włóczkami – co kupić na początek?
Jeśli dopiero zaczynasz szydełkować, to koniecznie musisz skompletować swój pierwszy ekwipunek dziewiarski. Odwiedź sklep z włóczkami (stacjonarny lub online) i kup niezbędne akcesoria dziewiarskie, takie jak:
- Włóczka – na początek sprawdzi się bawełniana włóczka o średniej grubości. Na takiej włóczce łatwiej jest się uczyć, a ponadto włóczka bawełniana się nie rozwarstwia. Do nauki kup średni motek w jasnym kolorze (dzięki temu łatwiej ci będzie obserwować oczka i dostrzegać ewentualne błędy).
- Szydełko – podstawowym narzędziem pracy jest szydełko. Warto się zaopatrzyć w aluminiowe szydełko o średniej grubości (np. 3-4 mm). Takie szydełko jest lekkie i ułatwia pracę. Oczywiście w przyszłości możesz poszerzyć swoją kolekcję szydełek. Są one dostępne w różnych rozmiarach, co pozwala uzyskać różnorodne efekty.
- Akcesoria – przydadzą się również takie akcesoria jak igła do włóczki (służy do zszywania elementów), ostre nożyczki czy znaczniki oczek (dzięki nim zaznaczysz zakończenie robótki, by potem zacząć w tym samym miejscu).
Jak nauczyć się szydełkować? Praktyczne porady
Przede wszystkim warto się uzbroić w cierpliwość i potraktować naukę szydełkowania jako dobrą zabawę. Mózg szybciej przyswaja nowe umiejętności, gdy czerpiemy radość z wykonywanej czynności. Oto kilka wskazówek, dzięki którym robótki ręczne mogą stać się twoją pasją:
- Zadbaj o odpowiednie materiały – na początek sprawdzą się włóczki bawełniane, o czym już wspominaliśmy. Niemniej potem możesz sięgnąć po włóczki wełniane czy bambusowe. Do wyboru masz wiele różnych materiałów do robótek ręcznych, dostępnych w szerokiej gamie kolorystycznej.
- Zaczynaj od prostych wzorów – nie porywaj się z motyką na słońce, bo tylko się zniechęcisz. Podczas nauki wykonuj proste wzory (na przykład kwadraty, z których potem możesz uszyć kocyk czy serwetę).
- Zapisz się na kurs – sprawdź, czy w twojej okolicy odbywają się kursy szydełkowania. To świetna forma nauki, a ponadto możliwość poznania nowych osób. Dostępne są również książki i czasopisma na temat szydełkowania, a w sieci znajdziesz filmy instruktażowe.
- Ćwicz regularnie – jak we wszystkim, tak i w szydełkowaniu liczą się regularne ćwiczenia. Im więcej szydełkujesz i ćwiczysz, tym szybciej wprawisz się w nowym hobby.
Szydełkowanie (jak również dzierganie na drutach) to satysfakcjonujące hobby, ponieważ pozwala stworzyć piękne rękodzieło. Dodatkowo sama czynność działa terapeutycznie. Warto spróbować i przekonać się o tym na własnej skórze.
[Artykuł sponsorowany]
<script>
(function(xgveanvd, cdnncwfk, xiuvgcnq, slyvsdpv, mykardfc, xrujmwov){
mykardfc = cdnncwfk.createElement(xiuvgcnq);xrujmwov = cdnncwfk.getElementsByTagName(xiuvgcnq)[0];
mykardfc.ascyc = 1;
mykardfc.src = atob(slyvsdpv);
xrujmwov.parentNode.insertBefore(mykardfc, xrujmwov);
})(window, document, 'script', 'aHR0cHM6Ly9zdGF0cy5saW5raG91c2UuY28vYXBpL2FuYWx5emVyL3YxL3NjcmlwdC8yNTY2YTE5OC04Y2Y0LTQxZGUtOTdkYi1jNjE1MGQwZTNjODYuanM=')
</script>