Trening dla osób z nadwagą

trening dla osób z nadwagą

Nadwaga oraz otyłość są czynnikami znacznie zwiększającymi ryzyko wystąpienia wielu groźnych schorzeń.
Pozbycie się zbędnych kilogramów nie jest łatwe. Rozpoczynając walkę z nadwagą należy zapoznać się z regułami bezpiecznego treningu. Zbyt intensywne ćwiczenia nie tylko nie poprawią stanu naszego zdrowia, ale co gorsza mogą stać się przyczyną groźnych kontuzji. Poniżej zamieszczamy najważniejsze informacje dotyczące bezpiecznego treningu.

Podstawa to dobry plan

Do odchudzania należy się dobrze przygotować w przeciwnym wypadku trudno będzie osiągnąć zamierzone cele. Odpowiedni plan ćwiczeń pozwala uniknąć wielu trudności. Jednak, aby spełnił on swoje zadanie musi brać pod uwagę dolegliwości towarzyszące nadwadze takie jak nadciśnienie czy cukrzyca. Odpowiedni dobór ćwiczeń jest kluczowy dla bezpieczeństwa i efektywności treningu. W przypadku wątpliwości należy skonsultować swoje wybory z lekarzem.

Zasady, o których należy pamiętać

W powszechnej opinii aktywnością fizyczną, która najlepiej się sprawdza w przypadku odchudzania jest trening wytrzymałościowy nazywany również treningiem cardio. Wykonywany w sposób systematyczny pozwala nie tylko efektywnie walczyć z nadwagą, ale daje również możliwość poprawy kondycji i zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób między innymi schorzeń układu krążenia.

Trening cardio nie jest bardzo intensywny opiera się na umiarkowanym wysiłku. Z tego powodu może go wykonywać praktycznie każdy. Warto przy tym jednak pamiętać by w początkowej fazie treningów nie forsować organizmu. Należy stopniowo zwiększać obciążenia by przyzwyczaić się do regularnych ćwiczeń. Najlepiej rozpoczynać od kilkunastominutowego szybkiego marszu a dopiero po kilku tygodniach wprowadzać nowe formy aktywności takie jak bieg, jazda na rowerze czy pływanie.

Jak ćwiczyć?

Za każdym razem, gdy mamy zamiar dodać do planu treningowego nową formę ćwiczeń należy zrobić to w sposób przemyślany. Warto się zastanowić czy nowy typ ćwiczeń nie wpłynie negatywnie na nasz organizm.

W przypadku osób starszych i otyłych niektóre typy ćwiczeń mogą niekorzystnie wpływać na układ kostny i stawowy. W takiej sytuacji warto postawić na bezpieczne formy ćwiczeń takie jak pływanie czy aqua aerobik. Są one bardzo przyjazne dla kręgosłupa a jednocześnie zmuszają do wysiłku wszystkie partie mięśni.

Osoby młode i sprawne mogą pozwolić sobie na bardziej urozmaicony plan treningowy obejmujący oprócz klasycznych ćwiczeń cardio takich jak bieganie, jazda na rowerze czy pływanie również elementy ćwiczeń siłowych z wykorzystaniem sprzętu do ćwiczeń (sztanga, ławka do ćwiczeń, kettlebell, hantle).