Kawa – trzy filiżanki dziennie Ci nie zaszkodzą

kawa

Kawa to Twój ulubiony napój? Jeśli zastanawiasz się ile filiżanek można wypić każdego dnia, to właśnie pojawiła się odpowiedź – trzy. Po wielu badaniach powstała ekspertyza sporządzona przez EFSA Europejski Urząd do spraw Żywności, w której znalazło się kilka przydatnych informacji.

Według naukowców dzienna dawka kofeiny nie przekraczająca 400 mg jest nieszkodliwa. Tym samym można spokojnie wypić do trzech filiżanek mocnej kawy dziennie. Niestety ta ilość nie jest wskazana dla wszystkich. Wśród grup, które powinny ograniczyć dzienne spożywanie kawy są kobiety w ciąży. Przyszłe mamy nie powinny pić więcej niż 2 filiżanki niezbyt mocnego napoju, co odpowiada ok. 200 mg kofeiny. Badania wykazały, że codzienne przyjmowanie wyższych dawek kofeiny przez ciężarne może doprowadzić do niskiej wagi urodzeniowej oraz opóźnienia terminu porodu. Kolejną grupą osób, które powinny być ostrożne podczas picia kawy są wszyscy chorzy na nadciśnienie.

Warto także podkreślić, że autorzy ekspertyzy oddalili również często powtarzającą się hipotezę, że kofeina wchodzi w negatywne reakcje ze składnikami napojów energetyzujących takich jak np. tauryna czy z alkoholem.

Tyle mądrości zawartych w ekspertyzach, a co Ty myślisz o filiżance gorącej kawy o poranku, albo na drugie śniadanie?

 

Zobacz też:

Kawa z pomarańczą

2 komentarze


  1. Kawa o poranku to bardzo dobra rzecz. Pobudza do „życia” po nocnym odpoczynku. Budzę się z częstym bólem głowy – z pewnością po mocnym śnie – Szklanka dobrej kawy powoduje ustąpienie bólu i jestem gotowa do codziennych czynności. Zbyt wielkich ilości tzw. ” szatana” zdecydowanie nie polecam.


  2. Dobra kawa nie jest zła, szczególnie, gdy dodamy do niej trochę mleka lub szczyptę kardamonu lub cynamonu- wówczas nas jeszcze dodatkowo rozgrzeje.

Comments are closed.