Usługa Twój e-PIT – podsumowanie i predykcje na 2020

e-PIT

e-PITChyba nikt nie lubi płacić podatków. Wprawdzie zdajemy sobie sprawę z tego, że z naszych danin utrzymywane są szkoły, policja, straż czy opieka zdrowotna i nawet się na to godzimy, ale z drugiej strony stoi ogromna biurokracja. Rozliczanie wszelkich podatków, które musimy na co dzień płacić nie jest łatwe. Wśród wielu bardzo nielubianych czynności, od zawsze, było rozliczanie podatku dochodowego – popularnego PIT-u. Od kilku lat procedura składania zeznań podatkowych została znacznie uproszczona dzięki e-PIT-om, które można wysłać za pośrednictwem Internetu.

Krótka historia podatkowa

Coroczny obowiązek rozliczenia podatku dochodowego był od zawsze bardzo problematyczny. Przede wszystkim formularze nie zawsze były czytelne dla zwykłego zjadacza chleba. Często pojawiały się problemy z ich wypełnieniem. Jeśli ktoś decydował się na samodzielne rozliczenie podatku mógł to zrobić, ale musiał liczyć się ze sporą stratą czasu. Dlatego też większość Polaków korzystała ze wsparcia fachowców w postaci pracowników biur księgowych lub osób prywatnych znających się na wypełnianiu formularzy PIT. Swoją pomoc seniorom oraz osobom potrzebującym oferowały również Urzędy Skarbowe organizując dni otwarte, podczas których pracownicy pomagali wypełniać rubryki w formularzach. Kolejnym problemem dla podatnika było złożenie zeznania w odpowiednim Urzędzie Skarbowym. Kolejne problemy pojawiały się, kiedy gotowy formularz trzeba było złożyć w urzędzie. W dużych miastach niejednokrotnie trzeba było uzbroić się w cierpliwość, aby oddać swój PIT urzędnikowi. W ostatnie dni przed upływem terminu składania zeznań podatkowych, niektórzy musieli czekać w kolejkach nawet kilka godzin.

Rozliczenia internetowe

W celu uproszczenia rozliczanie podatków kilka lat temu pojawiła się możliwość przesyłania formularza PIT za pomocą Internetu. Osoby posiadające podpis elektroniczny mogły wypełnić deklarację podatkową i wysłać ją za pośrednictwem Internetu prosto do urzędu. Taka forma składania dokumentów znacznie usprawniła działanie Urzędów Skarbowych. Przede wszystkim zmniejszyły się kolejki do okienek urzędniczych, co wszystkim wyszło na dobre – zarówno urzędnikom, jak i podatnikom.

E-PIT – urząd sam Cię rozliczy

Kiedy przyzwyczailiśmy się już do możliwości jakie daje internetowe składanie deklaracji PIT, pojawiło się nowe udogodnienie jakim jest rozliczenie konkretnego podatnika przez urzędników. Od ponad roku można skorzystać z tego udogodnienia. Urząd przygotowuje dla większości Polaków ich podstawowe rozliczenie podatkowe. Rozliczenie to nie uwzględnia odliczeń podatkowych, ulg, rozliczenia ze współmałżonkiem lub dzieckiem ani opcji przekazania swojego 1{68a24649aced58f37f65f174392d56845b88dd88d46f33118fa4849dc5aef396} dla organizacji pożytku publicznego. Dlatego też jest to rozwiązanie tylko dla osób nie korzystających z ulg i odliczeń, które nie zwracają również uwagi na przekazanie funduszy na rzecz OPP wybranych przez siebie. Jeśli jednak podatnik chce skorzystać ze swoich uprawnień podatkowych powinien sam wypełnić swój PIT lub złożyć korektę do przygotowanego odgórnie zeznania podatkowego. Może tego dokonać na podstawie przygotowanego przez urząd rozliczenia. Pobrane ze stron urzędowych dane można następnie uzupełnić np. za pomocą narzędzi dostępnych na stronie Twój e-pit 2020 . Za jej pośrednictwem można szybko wypełnić dodatkowe rubryki, dzięki którym zostanie naliczona ulga lub podatnik będzie mógł przekazać część swojego podatku wybranej Fundacji czy Stowarzyszeniu.

E-PIT – w liczbach

Z badań wynika, że coraz większa grupa Polaków ceni sobie możliwość składania deklaracji podatkowej za pośrednictwem Internetu. Oszczędza to ich czas, ponieważ nie muszą stać w kolejce w urzędzie. Ponadto podstawowe rozliczenie dokonane przez US sprawia, że nie muszą również martwić się tym, że popełnią błędy w wypełnianiu poszczególnych pól w formularzach.

O tym jak bardzo spodobało się podatnikom składanie deklaracji podatkowych za pomocą e-PIT-ów można przekonać się porównując dane z kilku ostatnich lat. W 20018 roku rozliczenie podatkowe za pośrednictwem Internetu złożyło 11,3 mln Polaków, rok później elektronicznie złożonych deklaracji było już 16,1 mln.

Co dalej…

W 2019 roku na niemal 20 mln deklaracji podatkowych, ponad 16 mln zostało złożonych za pośrednictwem Internetu. Kolejne ułatwienia w składaniu zeznań podatkowych sprawiają, że liczba ta stale rośnie. Bardzo prawdopodobne jest zatem, że także w 2020 roku ilość składanych elektronicznie dokumentów zwiększy się. Być może już za kilka lat jedyną formą rozliczania się z podatku będzie Internet.

Zobacz też:

OC dla emeryta? Sprawdź, ile za ubezpieczenie samochodu płacą seniorzy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.