„W głębi lasu” to książka napisana przez Harlana Cobena. To świetnie spisana historia, którą doskonale się czyta. Książka opisuje wpływ wydarzeń sprzed lat na teraźniejsze życie głównych bohaterów. Moim zdaniem warto po nią sięgnąć.
Pan prokurator z aspiracjami
Jednym z głównych bohaterów jest prokurator Paul Copeland, który powoli wspina się po szczeblach kariery. Z upływem lat zdobywa popularność i nie kryje, że chętnie zająłby się polityką. Zresztą taką wizję jego przyszłości mają także jego znajomi z politycznych kręgów. Jednakże w życiu Paula jest kilka kart, które mogą pokrzyżować jego polityczne plany. Wśród nich jest niewyjaśniona sprawa zaginięcia jego młodszej siostry Camille.
Zdarzyło się pewnego lata
W swoich młodych latach Paul był opiekunem na obozie dla młodzieży. Podczas letniego wypoczynku zdarzyła się tragedia. Czworo młodych ludzi, w tym siostra Paula, zaginęło w pobliskim lesie. Dwoje z nich zostało zamordowanych, natomiast Camilla i jej kolega zniknęli. Nie znaleziono ich ani żywych ani martwych. Poszukiwania trwały latami, ale nikomu nie udało się dotrzeć do prawdy o zniknięciu młodych ludzi. Paul przez kolejne lata próbował odnaleźć siostrę – bez skutku. Aż pewnego dnia…
Polska adaptacja filmowa
Na podstawie „W głębi lasu” Harlana Cobena powstał polski serial o tym samym tytule. Realia książki zostały dostosowane do polskiej rzeczywistości. Oglądając serial można zrozumieć pominięcie niektórych wątków, które w realiach polskich nabrałyby nowego znaczenia. W książce rodzina Paula Copelanda miała swoje tajemnice związane z pochodzeniem – rodzice Paula przyjechali do Ameryki z sowieckiej Rosji. W serialu pojawiły się także zupełnie nowe wątki, które urozmaicają fabułę. Niestety dodano również wątki, które są zupełnie niepotrzebne, a dodano je, moim zdaniem, wyłącznie ze względu na „poprawność polityczną”, ponieważ do fabuły niczego pozytywnego nie wnoszą.
Najpierw książka – potem serial
Tych wszystkich, którzy lubią czytać zachęcam do sięgnięcia po tę lekturę. Z mojego doświadczenia wynika, że warto najpierw zapoznać się z literackim pierwowzorem a dopiero w drugiej kolejności obejrzeć serial. Taka kolejność pozwoli docenić kunszt literacki Harlana Cobena i porównać z wizją polskich autorów serialu.