W jaki sposób dbać o granitowy pomnik?

granitowy pomnik

Wśród najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji nagrobków jest granit. Należy do skał cechujących się wysoką odpornością na wpływ czynników atmosferycznych i mechanicznych, a także dużą wytrzymałością.

Może przybierać różne kolory, co jest jego dodatkową zaletą. Tradycyjnym rozwiązaniem jest oczywiście czerń i odcienie szarości, jednak coraz częściej spotkać można granitowe nagrobki w kolorze bordowym, brązowym i zielonym. Co więcej, granit jest łatwy w czyszczeniu i pielęgnacji. Zobacz jak dbać o granitowy pomnik.

Dlaczego granit jest tak popularny?

Płyta nagrobkowa jest narażona na nieustanny wpływ czynników zewnętrznych – wody i promieniowania słonecznego. Musi więc być wykonana z materiału, który będzie na nie wyjątkowo odporny i na skutek ich działania wraz z upływem lat nie straci swojego estetycznego wyglądu. To wytrzymały kamień, z którego wykonuje się pomniki w Szczecinie, Krakowie, Gdańsku i innych miastach, szczególnie że praktycznie każdy kamieniarz, ma granitowe pomniki w swojej ofercie, w tym również firma nagrobki.info.pl.

Granit jest odporny na ścieranie i zarysowania, wykazuje się trwałością nawet przy oddziaływaniu na niego środków chemicznych. Estetyczny wygląd, a także wysokie parametry wytrzymałościowe przyczyniły się do tego, iż granitowe pomniki w Szczecinie spotkamy najczęściej. Aby zapobiec ich uszkodzeniom, matowieniu ich powierzchni, należy o nie odpowiednio zadbać. Pielęgnacja granitu jest łatwa, a czyszczenie pomnika nie wymaga stosowania specjalistycznych środków.

Łatwo i z pożądanym efektem

Chcąc, aby pomnik z granitu zachował swój estetyczny wygląd, należy regularnie usuwać z niego wszelkie zabrudzenia. Najlepiej do tego sprawdza się ciepła woda z dodatkiem środków pozbawionych detergentów. Istnieją również specjalne produkty przeznaczone do czyszczenia granitowych powierzchni, które dodatkowo zabezpieczają powierzchnię przed zabrudzeniami, matowieniem i odbarwieniami. Jeżeli po raz pierwszy stosujemy preparat, warto jest sprawdzić, jak granit będzie na niego reagował. Nakładamy go w niewidocznym miejscu, pozostawiając na kilka minut.

W przypadku zniszczeń granitu popularne środki mogą nie wystarczyć. Aby przywrócić pomnikom należyty stan, poddaje się je specjalistycznej renowacji. Najczęściej zabieg ten potrzebny jest dopiero po kilkunastu latach.

Trudne zabrudzenia

Wykonane z granitu pomniki w Szczecinie i w innych miastach narażone są jednak na trudniejsze zabrudzenia. Często spotykane są plamy z wosku, które możemy usunąć sokiem z cytryny z wykorzystaniem szczoteczki, ewentualnie skrobaczki. Zachowaj jednak ostrożność, aby nie porysować kamienia. Dobrze sprawdzi się również chlorek metylenu.

Przy płytach nagrobkowych często występują metalowe, które mogą wraz z upływem czasu pokryć się rdzą. Chcąc się jej pozbyć, zastosuj mieszankę wody z sodą oczyszczoną. Przygotowany środek powinien mieć konsystencję gęstej pasty, którą nakładamy na zardzewiały element i dokładnie wcieramy. Następnie usuwamy jej nadmiar zwilżoną ciepłą wodą ściereczką. Jeżeli nie chcesz porysować kamienia, a np. na nagrobku pojawił się mech, użyj do jego „zeskrobania” kawałka drewna.

Granitowy pomnik prezentuje się bardzo efektownie, szczególnie kiedy zdecydujemy się na unikalny kolor kamienia. Pamiętaj jednak, by regularnie dbać o jego czystość, a nie tylko przed dniem Wszystkich Świętych. Uważaj, aby przy zeskrobywaniu nie porysować kamienia. W przeciwnym razie konieczne będzie poddanie nagrobka profesjonalnej renowacji.