Wcześniejsza spłata kredytu – czy to się opłaca?

wcześniejsza spłata kredytu
wcześniejsza spłata kredytu
Fot. pixabay.com

Niemal połowa dorosłych Polaków ma kredyt. Zaciągając go deklarujemy regularną spłatę rat. Większość z nas nie lubi mieć długów i chce jak najszybciej spłacić swoje należności. Warto jednak zapytać czy nadpłata lub wcześniejsza spłata kredytu jest opłacalna?

 

Zanim wpłacisz więcej sprawdź umowę

Zanim w przypływie dobrych chęci zapłacisz podwójną ratę lub zechcesz spłacić całe zadłużenie w banku, dokładnie przejrzyj umowę kredytową, którą podpisałeś. Jest to bardzo ważne, ponieważ niektóre umowy zawierają klauzule określające warunki wcześniejszej spłaty. Warto wiedzieć, że wcześniejsza spłata kredytu nie musi oznaczać mniejszych odsetek. W umowie może być zapis mówiący o tym, że kwota odsetek mimo wcześniejszej spłaty jest stała i niezmienna. W niektórych umowach nie tylko nie zmniejszają się odsetki, ale nawet konieczne jest zapłacenie kary umownej. Oczywiście są również kredyty, które można spłacić wcześniej bez żadnych konsekwencji finansowych. Niemniej jednak zanim zdecydujesz się zapłacić więcej lepiej sprawdź, co na ten temat znajduje się w umowie.

 
 
Kredyty walutowe

Szczególnie dobrze przemyślana musi być spłata kredytów walutowych. Jest ona opłacalna jedynie w przypadku, gdy cena waluty, w której jest zaciągnięte zobowiązanie będzie wyraźnie niższa aniżeli w dniu podpisywania umowy kredytowej. Obecnie jest to bardzo rzadka sytuacja, niemniej jednak warto brać ją pod uwagę.

 

Spłata kredytu przed czasem poprawia samopoczucie, ale nie zawsze jest opłacalna. Warto dokładnie zapoznać się z umową kredytową i sprawdzić czy nie przyjdzie Ci za to dodatkowo zapłacić. Jeśli dopiero zamierzasz wziąć kredyt upewnij się, że masz możliwość nieodpłatnego spłacenia go przed deklarowanym terminem. To ważna, choć rzadko brana pod uwagę opcja.

 

Jeśli macie swoje doświadczenia związane z wcześniejszą spłatą zadłużenia podzielcie się nimi z nami.

Jeden komentarz


  1. Bardzo przydatny artykuł. Zawsze trzeba dokładnie czytać wszystkie umowy, które się podpisuje, aby później uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Sama tego doświadczyłam, gdy kilka lat temu spłaciłam przedwcześnie pożyczkę na mieszkanie. Zapłaciłam dużo więcej, bo w umowie było zaznaczone, że w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu będą naliczone dodatkowe koszty. Mój błąd, że nie zapoznałam się dokładnie z zawartą umową. Mam nauczkę

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.