We własnej skórze

skóra

skóra

Żyjemy w czasach, kiedy wygląd zewnętrzny jest bardzo ważny. Zewsząd atakują nas reklamy produktów, które rzekomo pomagają utrzymać młody wygląd skóry.
Problem w tym, że te specyfiki reklamowane są przez bardzo młode modelki, których wygląd dodatkowo jest korygowany przez programy komputerowe. Zatem, nie dajmy się zwariować i podejdźmy do naszej starzejącej się skóry racjonalnie.

Czuj przez skórę

Ludzka skóra ma ogromne znaczenie dla zachowania wewnętrznej równowagi organizmu. Bierze udział w procesie termoregulacji oraz zabezpiecza przed wnikaniem zanieczyszczeń z otaczającego środowiska do wewnątrz organizmu. Niestety, skóra, podobnie jak cały człowiek, starzeje się, co jest procesem fizjologicznym, czyli nieodwracalnym. Związany on jest z obniżeniem produkcji kolagenu i elastyny, substancji odpowiedzialnych za jędrność i elastyczność. Wytwarza się też niedostateczna ilość kwasu hialuronowego, pomagającego zatrzymać wilgoci w skórze. Na wygląd skóry ma także wpływ brak aktywności fizycznej, co przenosi się na słabszą odporność naszej zewnętrznej powłoki. Nie bez znaczenia są również przyjmowane leki, które niejednokrotnie wywołują alergie. Wszystkie te czynniki powodują, że skóra seniora staje się sucha, wiotka i pomarszczona.

Dbaj o własną skórę

Delikatna skóra u osób starszych potrzebuje szczególnego traktowania. Poświęcenie jej nieco uwagi, spowoduje, że będziemy czuć się zdrowiej i bardziej zadbani. Kupując kosmetyki w drogerii, warto zwrócić uwagę na ich skład. Dobroczynny wpływ na skórę mają naturalne wyciągi z lnu, aloesu oraz rumianku. Krem lub balsam dodatkowo powinien zawierać allantoinę i witaminę E. Jednak, by zadbać o prawidłowy wygląd skóry, same kosmetyki nie wystarczą. Trzeba pamiętać o odpowiednim nawodnieniu całego organizmu. Odwodnienie może być bardzo groźne nie tylko dla skóry, który robi się wiotka, ale ma bardzo poważne konsekwencje dla całego organizmu.

Skóra też choruje

Niestety, wraz z wiekiem rośnie też ryzyko pojawienia się chorób takich, jak: róża, półpasiec, łuszczyca, czy łojotokowe zapalenie skóry. Jeśli jakieś objawy zaniepokoją samych seniorów lub ich opiekunów, niezwłocznie trzeba udać się do dermatologa. Jeśli stan zdrowia osoby starszej wymaga przez dłuższy czas pozostania w łóżku, to prędzej, czy później mogą pojawić się odleżyny. Odleżyny to bardzo bolesne rany, powstające głównie w miejscach narażonych na nacisk ciężaru ciała przy długotrwałym leżeniu. Kiedy już się pojawią, to bezwzględnie potrzebna jest konsultacja lekarska. Ryzyko wystąpienia tego typu ran można zminimalizować, bardzo starannie dbając o higienę, czyli dokładnie myć i osuszać miejsca narażone na pojawienie się ran. Po myciu koniecznie trzeba zastosować odpowiednie kremy na odleżyny, balsamy lub maści.

Czasu nie zatrzymamy i z tym, że się starzejemy musimy się pogodzić. Wiedząc, że z każdym rokiem skóra traci swoją elastyczność, możemy jej pomóc zachować dobrą kondycję. Bo grunt, to dobrze się czuć we własnej skórze.

Autor: Monika Łysek

Zobacz też:

Dlaczego skóra się opala?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.