Wie, kto pyta – akcja Fundacji Vis Maior

Wie kto pyta

Wie kto pyta

 

Utrata wzroku to coś, co może nas spotkać w każdym wieku. Wypadek, postępująca choroba mogą sprawić, że nasz wzrok znacznie się pogorszy albo w ogóle przestaniemy widzieć. Im jest się starszym, tym trudniej jest się przystosować do nowej sytuacji. Wydaje nam się, że nic nie ma sensu, bo jak nie widząc można pracować, czytać książki, realizować swoje pasje itp.

 
Czy jednak utrata wzroku to koniec świata? Czy na pewno jesteśmy skazani na siedzenie w domu? Na początku rzeczywiście nie jest łatwo, bo trzeba oswoić nową rzeczywistość i nauczyć się wykonywać różne czynności bez użycia wzroku.
 
Na szczęście dzisiejsza technologia daje dużo większe możliwości niż piętnaście, dwadzieścia lat temu. Niewidomi miłośnicy książek mają do dyspozycji szereg urządzeń, dzięki którym zyskują do nich dostęp. Dzięki udźwiękowionemu komputerowi mogą wysyłać wiadomości, korzystać z Internetu, robić zakupy itp.  Z pomocą przychodzi nam również wiele urządzeń takich jak mówiący termometr, ciśnieniomierz, waga, zegarek itp., dzięki którym nie jesteśmy zdani cały czas na osoby widzące.
 
Utrata wzroku to również trudny temat dla naszych bliskich. Oni też muszą sobie poradzić z nową sytuacją i nauczyć się mądrze wspierać tracącego wzrok lub niewidomego członka rodziny.
 
Fundacja Vis Maior od czternastu lat wspiera osoby  niewidome i słabowidzące, a także ich bliskich. Nasza organizacja jest prowadzona przez osoby niewidome i słabowidzące. Swoim przykładem staramy się pokazywać, że nie widząc można żyć aktywnie. Przychodzą do nas osoby w różnym wieku, w tym seniorzy, którzy chcą się nauczyć żyć bez użycia wzroku. Pomagamy im oswoić nową rzeczywistość. Zgłaszają się również członkowie rodzin, chcący dowiedzieć się, jak pomóc bliskiej osobie.
 
Obecnie realizujemy ogólnopolski projekt pt. „Wie kto pyta”, dofinansowany ze środków PFRON. Będzie on realizowany do grudnia tego roku. Kierujemy go do osób niewidomych i słabowidzących, w tym seniorów, a także do ich bliskich oraz instytucji, mogących mieć kontakt z osobami z dysfunkcją wzroku.
 
W ramach projektu będzie można skorzystać z bezpłatnych porad  psychologa, prawnika, tyflopedagoga(specjalisty zajmującego się  nauczaniem niewidomych poruszania się i wykonywania codziennych czynności) oraz informatyka.
 
Osoby niewidome i tracące wzrok będą mogły porozmawiać z psychologiem, o problemach z jakimi stykają się na co dzień. .  Prawnik udzieli wskazówek Co zrobić, kiedy ich prawa nie są przestrzegane oraz z jakich ulg  i uprawnień mogą skorzystać. Tyflopedagog podpowie jakie urządzenia ułatwią codzienne funkcjonowanie. Informatyk  doradzi z jakiego sprzętu komputerowego i oprogramowania warto korzystać.
 
Nasi specjaliści będą służyć pomocą również członkom rodzin osób niewidomych i słabowidzących, którzy będą chcieli dowiedzieć się jak poradzić sobie w sytuacji, gdy bliska osoba traci wzrok i jak ją wspierać w codziennym życiu.
 
Na wsparcie mogą również liczyć instytucje, mające kontakt z niewidomymi i słabowidzącymi.
 
Porady będą udzielane drogą telefoniczną, mejlową oraz listowną. W razie potrzeby będzie można spotkać się z wybranym specjalistą.

 

Zgłoszenia przyjmuje Emilia Roszczyk.
e-mail: e.roszczyk@fundacjavismaior.pl
tel. 22 370 28 75
 
Informacji o projekcie udziela również koordynatorka projektu
Magdalena Raczyńska.
e-mail: m.raczynska@fundacjavismaior.pl
tel. 22 370 28 75

vis-maior-logo
 
 

Fundacja Vis Maior
Ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. 10
02-366 Warszawa
Tel. 22 370 28 75

WWW.fundacjavismaior.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *