Wielkanoc w pigułce

Wielkanoc

Niebawem Wielkanoc, najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, podczas którego przeżywać będziemy zmartwychwstanie Jezusa. W kościele Niedziela Wielkanocna poprzedzona jest wieloma przygotowaniami takimi jak środa popielcowa, wielki czwartek oraz wielki piątek.

Jak powinny wyglądać przygotowania w domach? O jakich tradycjach powinno się pamiętać? Jak zorganizować te święta, aby były rodzinne, ciepłe i przyjemne?
Zapraszam do czytania, postaram się wprowadzić Was w świąteczne nastroje.

Palmy

Przynosimy je do kościoła w Niedzielę Palmową, która rozpoczyna Wielki Tydzień. Dlaczego palmy? Są one symbolem wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Można je wykonać z gałązek bukszpanu czy gałązek wierzbowych. Zazwyczaj ozdabiane są kolorowymi piórkami i kwiatami. Poświęconą palmą, zgodnie z tradycją, należy dotknąć domowników. Mówi się, że to przyniesie im szczęście, zdrowie i bogactwo. Tak jak zjedzenie jednej bazi. Warto taką palmę wstawić do wazonu, ładnie ustroi dom ale również odpędzi nieszczęście.

Baranek Wielkanocy

Wykonany jest zazwyczaj z cukru, ciasta czy masła. Święcimy go razem z innymi potrawami w kościele. Później oczywiście trafia na stół podczas śniadania wielkanocnego. Baranek symbolizuje męczeńską śmierć Jezusa na krzyżu.
Zachęcam Was do samodzielnego wykonania świątecznego baranka.

Pisanki oraz kraszanki

Czym się różnią pisanki od kraszanek? Te pierwsze są wielobarwne, bogate w kolory i wzory, natomiast te drugie są jednobarwne. Symbolizują one, tak jak same jajka, zmartwychwstanie, przebudzenie do życia.
W wielu sklepach możemy dostać specjalne wzory do odbicia na pisankach, ale własna twórczość zawsze najbardziej cieszy. Do tej zabawy koniecznie zaproście wnuki. Przyjemnie, wspólnie spędzony czas gwarantowany.

Pomysły na kolorowe, świąteczne jajka znajdziecie TUTAJ

Zajączek

To symbol płodności. Zajączek przynosi dzieciom różne słodkości. Kiedy przychodzi Zajączek?W zależności od regionu Polski zajączek przynosi upominki w Wielki Czwartek lub w Wielkanocną Niedzielę. Niekiedy to miłe zwierzątko wkłada słodycze do przygotowanych przez dzieci koszyczków, a czasami chowa czekoladowe jajka w różnych miejscach w domu a w słoneczne dni także w ogrodach.
A wy macie już przygotowane prezenty dla wnuków i dzieci?

Rzeżucha

To roślina, która ma mnóstwo witamin. Jest symbolem zdrowia. Warto, żeby stała na naszym wielkanocnym stole. Świetnie posłuży też jako ozdoba domu. Sami zobaczcie:
Wielkanoc

Lany poniedziałek

Czasem nazywany świętem lejka lub śmigusem-dyngusem. Tradycja dobrze znana choć nie przez wszystkich lubiana. Dzień po Niedzieli Wielkanocnej możemy polewać wszystkich wodą i powinniśmy być przygotowani na polewanie. Dobrze, jeśli oblana została panna. To gwarantowało jej pewne i szybkie zamążpójście.
Wszystkie te tradycje są ważne i warto je podtrzymywać jednak w ten świąteczny czas najważniejsi powinni być Wasi najbliżsi. I tak jak zachęcam Was do wielkich wiosennych, przedświątecznych porządków, do udekorowania domu świeżymi kwiatami i pisankami, do przygotowania wielu smacznych potraw tak zachęcam Was również do skupienia się w te dni na Waszej rodzinie i przyjaciołach. Zadbajcie o miłą, ciepłą i rodzinną atmosferę, a także o to, aby nikt nie musiał spędzać tych świąt samotnie.

Zrobiliście już pisanki? Udekorowaliście dom? Znacie inne tradycje? Czekam na Wasze komentarze!

Autor: Alicja Janik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.