Jak wspierać układ kostny po 50 i uchronić się przed osteoporozą

osteoporoza

Im wcześniej zadbamy o swój układ kostny, tym mamy większe szanse, by zapobiec osteoporozie, a także innym komplikacjom związanym z układem ruchu. Teoretycznie bardzo łatwo jest o siebie zadbać. Wszystko, czego potrzebujemy to: ruch i odpowiednia dieta, wzbogacona w wapń i witaminę D.

O czym warto pamiętać?

Przede wszystkim o tym, że lepiej zapobiegać niż leczyć – osteoporoza jest chorobą, której się nie można pozbyć. Można jedynie ją hamować i wspierać swój organizm w jej przechodzeniu. Między 20 a 25 rokiem życia osiągamy szczytową masę szkieletową, co znaczy, że nasze kości są wtedy najmocniejsze. Przez kolejne 10 lat wysoki poziom masy kostnej utrzymuje się, potem zaczyna spadać. Ten naturalny proces demineralizacji kości trwa do końca życia. Wspieramy jego tempo stosując używki, takie jak alkohol, papierosy, duże ilości kawy, małą ilość ruchu, a także za małe ilości wapnia i witaminy D w diecie. Kobiety są znacznie bardziej narażone na zrzeszotnienie kości, jednak choroba ta dotyka również mężczyzn, którzy nie troszczą się o siebie w odpowiedni sposób. Warto więc pamiętać, że już od 25 roku życia powinniśmy dbać o nasze kości.

Co zrobić po 50-tce?

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o codzienną dawkę słońca – dzięki niemu nasz organizm produkuje witaminę D. W diecie osób po 50-tce nie może brakować wapnia, czyli nabiału. Jogurty, mleko, sery są wspaniałym źródłem niezbędnego wapnia. A także witaminy D3, która jest dość “trudną witaminą”. Przede wszystkim ciężko się wchłania – najlepszym tego przykładem może być fakt, że noworodki od pierwszego dnia życia muszą dostawać dodatkową dawkę witaminy D, by zdrowo rosnąć. Niezbędna jest uzupełniająca suplementacja diety w witaminę D. Bardzo dobre, wydajne i odpowiednio przyswajalne witaminy proponuje firma Solgar – wiodący producent suplementów diety. Oprócz diety należy zadbać o ruch. Częste spacery, liczne przerwy w przypadku siedzącej pracy, jak i delikatne formy aktywności dostosowane do kondycji i możliwości są jak najbardziej wskazane i niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Szczególną formą aktywności wspierającą dobrą kondycję ciała jest joga, która nie tylko pomoże Wam poprawić kondycję, ale i pomaga zredukować stres i odprężyć się.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania co do preparatów wspierających układ kostny, napiszcie do farmaceutów z apteka-leki.pl, którzy z miłą chęcią podpowiedzą, jakie suplementy diety będą dla Was najlepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.