Nieubłaganie zbliża się dzień wyborów prezydenckich. Na dzień dzisiejszy lista kandydatów jest bardzo długa. Znajdują się na niej różne osobistości znane ze świata polityki i nie tylko.
Wybory prezydenckie – co warto wiedzieć?
10. maja 2015 roku w naszym kraju odbędą się wybory prezydenckie. Tego dnia Polacy oddając swój głos wybiorą osobę, która przez kolejnych 5 lat będzie reprezentowała nasz kraj. W ustroju politycznym obowiązującym w Polsce prezydent jest przede wszystkim reprezentantem narodu, jest też zwierzchnikiem sił zbrojnych. Warto podkreślić również, że prezydent posiada inicjatywę ustawodawczą i prawo veta. Warto też wspomnieć, że ustawy oraz niektóre inne akty prawne, zaakceptowane przez sejm i senat wymagają także podpisu prezydenta, aby mogły wejść w życie. Tym samym prezydent, choć bywa nazywany „strażnikiem żyrandola”, wcale takowym nie musi być. Polska Konstytucja daje mu wiele praw i przywilejów, z których może, a nawet powinien korzystać.
Kampania wyborcza
Kilka miesięcy przed datą wyborów rozpoczyna się kampania wyborcza. Obecnie właśnie trwa kampania prezydencka. Jest to czas, podczas którego kandydaci mają możliwość zaprezentowania się. Przyszli wyborcy w tym czasie mogą zapoznać się z poglądami poszczególnych kandydatów, a kandydaci mają czas przedstawić się wszystkim wyborcom.
Lista kandydatów
Dziś możemy zapoznać się z długą listą kandydatów na prezydenta. Zgodnie z Konstytucją prezydentem może zostać każdy, kto ma ukończony 35 rok życia, jest niekarany oraz uda mu się zebrać 100 tys. podpisów osób popierających go. W pierwszej fazie kampanii wyborczej, która obecnie trwa, większość kandydatów nie spełnia ostatniego warunku kandydowania – czyli jeszcze nie ma zebranych podpisów. Zebranie tak dużej liczby podpisów jest sporym wyzwaniem, a tym samym pierwszym etapem, kiedy część kandydatów może odpaść z listy walczących o fotel prezydenta Polski.
Wybory prezydenckie
Kandydaci, którym uda się w wyznaczonym terminie złożyć 100 tys. podpisów staną się oficjalnymi kandydatami, których nazwiska pojawią się na liście do głosowania. 10. maja każdy wyborca będzie mógł postawić krzyżyk przy nazwisku wybranego przez siebie kandydata. Na koniec dnia pojawiają się pierwsze, sondażowe, wyniki wyborów,pozwalające określić z dużym prawdopodobieństwem, czy prezydent został wybrany, czy też będzie konieczna II tura. Jeśli którykolwiek z kandydatów uzyska ponad 50% głosów, wówczas zostaje on wybrany prezydentem.
II tura
Jeśli żadnemu z kandydatów nie uda się uzyskać ponad połowy oddanych głosów, wówczas odbywa się II tura. Tym razem na liście pojawiają się tylko dwa nazwiska kandydatów, którzy w I turze otrzymali najwięcej głosów. Przez dwa tygodnie od I tury wyborów, trwa kolejna kampania dwóch najlepszych kandydatów. Po tym czasie dochodzi do kolejnego głosowania, którego zwycięzca zostaje prezydentem.
W Polsce okres przedwyborczy to czas obietnic składanych przez kandydatów. Nie wszystkie mogą zostać spełnione, a wiele z nich z pewnością się nie spełni. Niektóre działania, o których mówią kandydaci nie mogą być urzeczywistnione, ponieważ nie leżą one w gestii prezydenta. Słuchając słów poszczególnych kandydatów należy przyjąć je z dużą ostrożnością, aby nie rozczarować się zbytnio.