Wyłudzenie kredytu – jak się chronić?

Wyłudzenie kredytu
Wyłudzenie kredytu
Fot. pixabay.com

Z przykrością należy stwierdzić, że w ostatnim czasie wzrosła liczba zaciąganych kredytów i pożyczek na cudze dowody tożsamości. W ubiegłym roku na terenie całego kraju odnotowano ok. 9 tys. prób wyłudzenia pieniędzy w ten sposób. Jeśli nie chcesz, aby złodziej dokumentów narobił Ci długów skorzystaj ze specjalnych usług Biura Informacji Kredytowej.

 

Utrata dokumentu tożsamości
Strata dowodu osobistego, paszportu czy prawa jazdy może się przytrafić każdemu. Czasami wynika ona z roztargnienia i pozostawienia gdzieś dokumentów, innym razem jest wynikiem kradzieży portfela czy torebki. Bywa, że dokumenty wracają do właściciela, ale nie należy się łudzić, że zawsze tak będzie. Zazwyczaj najbardziej nas martwi kradzież pieniędzy, warto jednak wiedzieć, że o wiele większym problemem może okazać się utrata dokumentów tożsamości, ponieważ z ich pomocą można wyłudzić kredyt lub pożyczkę.

 

Wyłudzenie pożyczki/ kredytu
Obecnie coraz więcej pożyczek i kredytów jest zaciąganych zaocznie. Często wystarczy wysłać kopię dokumentu tożsamości do instytucji finansowej i na tej podstawie otrzymać pieniądze. Z tej możliwości coraz chętniej korzystają złodzieje dokumentów. Należy wiedzieć, że choć to złodziej otrzymuje pieniądze z wyłudzonej pożyczki czy kredytu, to spłacać go będzie musiał właściciel zagubionego dokumentu. Warto przy tym zaznaczyć, że w większości przypadków nie kończy się na płaceniu kolejnych rat nie swojego kredytu, ale pojawia się konieczność spłacania wysokich odsetek, opłat za monity, a nawet opłat komorniczych. Wynika to z tego, iż częstokroć osoba, której tożsamość wykorzystano do zaciągnięcia zobowiązania, dowiaduje się o jego istnieniu w chwili, gdy do jej drzwi puka komornik z nakazem egzekucji.

 

Zgłoszenie utraty dokumentów tożsamości
Pierwszą i najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać jest pilnowanie swoich dokumentów. Jeśli jednak zdarzy się ich utrata należy jak najszybciej je zastrzec. Utratę dowodu tożsamości należy zgłosić na policję, gdzie zostanie to odnotowane. Takie zgłoszenie może pomóc prawowitemu właścicielowi w odzyskaniu dokumentu, ale również chroni go w przypadku, gdy ktoś wykorzysta jego tożsamość do popełnienia przestępstwa.

Zastrzeżenie dowodu osobistego w BIK
Ze względu na zauważalny wzrost liczby wyłudzeń kredytów i pożyczek na skradzione dokumenty tożsamości Biuro Informacji Kredytowej uruchomiło nowe usługi mające zapobiec tego typu wyłudzeniom. Każdy, kto założy konto w BIK, w razie utraty dokumentu może jednym kliknięciem go zastrzec. Po zastrzeżeniu dokumentu każda instytucja finansowa współpracująca z BIK, do której zgłosi się klient z wnioskiem o kredyt lub pożyczkę, zablokuje bieg sprawy o jego udzielenie, a tym samym uchroni prawowitego właściciela dokumentu przed koniecznością spłacania nie swoich zobowiązań.

 

Alerty BIK
Drugą z usług skierowanych do osób, które utraciły dokumenty, ale nie tylko dla nich, są Alerty BIK. Celem tej usługi jest informowanie osoby posiadającej własne konto w BIK o złożeniu wniosku kredytowego w jej imieniu. Jeśli robi to sam zainteresowany, nie musi on reagować. Natomiast w przypadku, gdy wniosek składa osoba obca, wówczas jest czas na szybką reakcję i zablokowanie możliwości wyłudzenia kredytu.

 

BIK to instytucja, która jak dotąd nie najlepiej kojarzyła się Polakom. Przez wpisy do rejestru Biura Informacji Kredytowej wielu z nas ma ograniczony dostęp do pożyczek, kredytów czy zakupów ratalnych. Oferując nowe usługi BIK zmienia swój wizerunek na bardziej przyjazny. Tym razem staje po stronie klientów instytucji finansowych i chroni ich przed problemami z wyłudzonymi kredytami.

 

Autor: Agnieszka Pytlińska

Jeden komentarz


  1. Problem wyłudzenia kredytu jest obecnie dość częstym zjawiskiem, szczególnie w przypadku osób starszych, choć nie tylko. Każdy z nas może być dla potencjalnego oszusta „łakomym kąskiem”. Tak łatwo jest teraz wziąć kredyt, czy pożyczkę, że właściwie każdy powinien być bardzo ostrożny i chronić swoje dane osobowe.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.