Z hospicjum w górach, z sercem przy chorych

Zdobywamy szczyty dla hospicjum

1 maja Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie rozpoczyna 4. edycję ogólnopolskiej akcji „Zdobywamy szczyty dla hospicjum”.

Szczyty są w tej akcji symboliczne. Dla chodzących po górach to cel wędrówki i wysiłku, ale także satysfakcji. Dla wolontariuszy pszczyńskiego hospicjum,  które nieprzerwanie opiekuje się chorymi od 19 lat, cel to wybudowanie hospicjum stacjonarnego. Dlatego akcja ma dwie płaszczyzny: finansową i sportowo-rekreacyjną dla miłośników gór, którzy mogą przemierzać szlaki z myślą o chorych i cierpiących. Wędrujący po górach zbierają punkty, które przeliczane są na złotówki w zależności od ofiarności darczyńców wpłacających w tym czasie pieniądze na budowę hospicjum.

− Zapraszamy do wsparcia finansowego akcji „Zdobywamy szczyty dla hospicjum” zarówno darczyńców indywidualnych, jak i firmy. Ta akcja zachęca do tego, by pomóc hospicjum, ale także propaguje zdrowy styl życia i empatię w stosunku do ludzi potrzebujących, chorych. W otoczeniu gór i przyrody myśl o cierpiących może stać się impulsem do tego, aby realnie im pomóc. Dom Ojca Pio, w którym będzie działać dzienny ośrodek dla osób niesamodzielnych i hospicjum stacjonarne jest bardzo realną  pomocą − wyjaśnia Teresa Buczak, prezes Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie.

W 2017 r. zdobywcy szczytów łącznie zdobyli 62.558 punktów, co przekłada się na kwotę 31.279 złotych, które hospicjum otrzymało od indywidualnych darczyńców i firm.

Darczyńcy wspierają zdobywców, zdobywcy osiągają szczyty i każdy pomaga wybudować hospicjum. W tym roku organizator akcji − pszczyńskie hospicjum chce uzbierać 35 tys. złotych, aby każdy zdobyty na szlaku kilometr był wart minimum 50 groszy.

Już dziś organizatorzy zapraszają na uroczysty koncert na podsumowanie akcji, na którym wędrującym wręczone zostaną złote, srebrne lub brązowe odznaki (w zależności od zdobytych punktów), a najhojniejszym darczyńcom szczególne podziękowania.

W 2017 roku do udziału w akcji zgłosiło się blisko pół tysiąca osób, 29 z nich otrzymało złote odznaki. Najwięcej punktów zdobył Mateusz Żupa z Piasku (1042 punkty),  Jerzy Siłuch z Warszawy (1018 i Jan Pryszcz z Pszczyny (985); wśród pań − Lucyna Dziędziel z Jankowic (902).

Do udziału w akcji zgłaszają się osoby indywidualne, rodziny i grupy zorganizowane. W tym roku jest to m.in. grupa uczestników kursu na przewodnika beskidzkiego, który organizuje Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich z Katowic; osoby zrzeszone w Akademii Pięknego Czasu w Czechowicach-Dziedzicach, czy Stowarzyszenie Wichura  z Pszczyny.

Według regulaminu akcji − na www.HospicjumOjcPio.pl − uczestnicy zdobywają: 1 punkt za każdy kilometr i 1 punkt za każde 100 metrów podejścia. Złotą odznakę można otrzymać za minimum 600 punktów;  trasy wycieczek poddanych punktacji nie mogą się powtarzać. Akcja trwa od 1 maja do 30 listopada 2018 roku.

Regulamin akcji i Karta zgłoszenia znajdują się na www.HospicjumOjcaPio.pl  w zakładce „Przyłącz się!”.