Seniorze zadbaj o swoje zdrowie – stosuj odpowiednie suplementy!

suplementy

Witaminy i minerały potrzebne są nam na każdym etapie życia. Warunkują prawidłowy rozwój i wzrost, zapewniają prawidłowe funkcjonowanie organizmu, stanowią kluczowy element profilaktyki chorób przewlekłych. Zwiększone zapotrzebowanie na witaminy wykazują dzieci, kobiety w ciąży a także osoby w podeszłym wieku. Zwłaszcza seniorom trudno jest dostarczyć wraz z dietą odpowiednich dawek witamin, minerałów i innych związków odżywczych. Z tego względu ta grupa wiekowa powinna zadbać o kompleksową suplementację.

Dlaczego seniorzy potrzebują więcej witamin i minerałów?

Podeszły wiek to czas, gdy dochodzi do rozwoju wielu schorzeń o charakterze przewlekłym, a to zwiększa zapotrzebowanie na witaminy. Jednocześnie wiele starszych osób uszkadza się na mniejszy apetyt, stwierdzane są dysfunkcje przewodu pokarmowego zmniejszające wchłanianie składników odżywczych z diety. Te czynniki bezpośrednio generują niedobory witamin.

Prawidłowo skomponowana dieta, wraz z regularną aktywnością fizyczną oraz unikaniem stresu to filary doskonałego zdrowia. Jednak zbilansowanie jadłospisu może okazać się problematyczne – seniorzy często uskarżają się na zaburzenia trawienia, złą tolerancję nabiału (za sprawą laktozy), problemy gastryczne po spożyciu posiłków bogatych w błonnik. Przyczynia się to do rozwoju mocno eliminacyjnej diety, nie dostarczającej niezbędnych witamin i minerałów. Najwygodniejszą i najskuteczniejszą formą uzupełnienia puli niezbędnych witamin okazuje się być suplementacja.

Jakich witamin potrzebują seniorzy?

Wiele schorzeń przewlekłych – pomimo pojawiania się u coraz młodszych osób – wciąż jeszcze przypisane są do wieku podeszłego. Mowa chociażby o osteoporozie, miażdżycy, nadciśnieniu, zawale serca, chorobie Alzheimera czy nowotworach. Aby ograniczyć rozwój tych schorzeń lub złagodzić ich objawy, konieczne jest dostarczenie właściwych dawek witamin – gdyż w świetle wielu najnowszych badań, to właśnie witaminy determinują występowanie chorób cywilizacyjnych.

Na jakie witaminy seniorzy powinni zwrócić szczególną uwagę? Oto kilka najważniejszych związków czynnych:

witamina C, która z racji wysokiego potencjału antyoksydacyjnego skutecznie neutralizuje wolne rodniki i spowalnia procesy starzenia się organizmu; jest niezbędna do syntezy kolagenu, chroni serce i mózg przed zmianami degeneracyjnymi, wzmacnia kości i stawy, dba o odporność

witaminy D3 i K2 – niezbędne dla wzmocnienia kości i ich właściwej mineralizacji, warunkują doskonałe samopoczucie psychiczne, wspomagają pracę serca i mózgu, ograniczają rozwój zmian nowotworowych

kwasy omega 3 – uznawane za jedne z najważniejszych składników diety; seniorom potrzebne są z racji działania przeciwzapalnego, wzmacniającego układ sercowo – naczyniowy; są niezbędne dla pracy mózgu i zachowania sprawności umysłowej

witaminy z grupy B i magnez – neutralizujące szkodliwy wpływ stresu na organizm, doskonale wzmacniające serce oraz pracę mózgu

potas niezbędny dla prawidłowe pracy serca, a także układu nerwowego i mięśniowego.

Suplementy dla seniorów – jak wybierać?

Suplementacja dla osób starszych powinna cechować się przede wszystkim wysoką skutecznością. A ta zależy od tego, w jakim stopniu witaminy są przyswajalne przez organizm, jakie są przyjmowane dawki oraz jaka jest kompozycja witamin i minerałów w preparacie. Bez wątpienia najbardziej godne uwagi są suplementy naturalne, gdyż cechują się doskonałą biodostępnością – wchłaniają się niemal całkowicie z przewodu pokarmowego. Dzięki temu cała zaaplikowana dawka zostanie wykorzystana przez organizm. No właśnie, dawka – powinna być ona optymalnie dostosowana do zapotrzebowania organizmu. Zbyt niskie dawki witamin wymagają połykania wielu tabletek, w przeciwnym przypadku suplementacja okaże się nieskuteczna.

Dla seniorów bardzo ważne jest, aby suplementy nie stanowiły źródła syntetycznych dodatków – mogą one uczulać, podrażniać żołądek oraz ograniczać wchłanianie cennych składników. Niewiele jest jednak na rynku takich preparatów jakości premium – jednymi z tych nielicznych są witaminy Cheers. Starannie skomponowany skład, brak działań ubocznych oraz łatwa do połknięcia kapsułka – to wszystko oferują suplementy Cheers; i to wszystko, czego seniorzy oczekują od kompleksowej suplementacji na miarę XXI wieku.

Więcej informacji: Naturalne witaminy Cheers