Zamek Czocha: raj dla miłośników tajemnic

zamek czocha

Dla miłośników tajemnic, wycieczki śladem dolnośląskich zamków bez wątpienia będą wspaniałą przygodą.
W ich trakcie można zwiedzać budowle, z którymi wiążą się liczne legendy oraz historie o niezwykłych postaciach. Jednym z ciekawszych zabytków, jakimi może się pochwalić Dolny Śląsk, jest zamek Czocha w miejscowości Sucha. Co warto wiedzieć na jego temat?

Z kart historii: zamek Czocha i jego dzieje

Zamek Czocha powstał w miejscu, w którym już w okresie wczesnego średniowiecza istniał drewniany gród obronny, odgrywający ważną rolę ze względu na swe położenie na pograniczu Śląska i Górnych Łużyc. Pierwsze wzmianki na temat tego obiektu pochodzą z połowy XIII wieku. W tym czasie, z woli króla czeskiego Wacława I, powstaje w tym miejscu pierwsza budowla murowana. Przez lata zamkiem władali przedstawiciele rodów brandenburskich, na krótko znalazła się też w rękach Piastów śląskich. Ostatecznie w połowie XIV stulecia zamek Czocha staje się lennem Czech, a jego terenem zarządzają przedstawiciele ważnych rodów rycerskich: czeskich i niemieckich. W gronie ważniejszych mieszkańców zamku Czocha pojawia się m. in. rodzina von Dohna, która na Dolny Śląsk trafiła z Saksonii, oraz rodziny von Klux i von Nostitz. Ta ostatnia rodzina przyczyniła się do znacznego rozwoju okolicznych miejscowości, przy czym jednym z jej najważniejszych przedstawicieli był Christoph von Nostitz. W latach 30-tych XVII wieku zainwestował on sporą sumę w badania geologiczne, których celem było znalezienie złóż cennych minerałów, w tym złota. Prace te zaowocowały powstaniem w dolinie Kwisy wielu nowych osad, których mieszkańcy zajmowali się głównie górnictwem oraz handlem. Pojawianie się nowych miejscowości wiązało się jednocześnie z intensywnym osadnictwem, przy czym w gronie osadników dominowali czescy protestanci. Z Christophem wiąże się też jedna z zamkowych legend. Otóż jako młodzieniec miał on poślubić starszą od siebie kobietę, Gertrudę, licząc na jej posag. Gdy po ślubie okazało się, że wybranka majątku nie posiada, von Nistitz urządził awanturę, w trakcie której utopił Gertrudę w zamkowej studni.

Ważnym okresem w dziejach tego obiektu okazał się początek XX stulecia. w tym czasie zamek Czocha zostaje sprzedany Ernstowi Gutschow. Był to bogaty przedsiębiorca z Drezna, który na handlu tytoniem zbił spory majątek. Zamek Czocha miał stać się jego reprezentacyjną rezydencją oraz miejscem, w którym mógłby umieścić zgromadzone przez siebie dzieła sztuki. Pierwszym krokiem, jaki Gutschow wykonał w tym miejscu, był gruntowny remont niszczejącego zamku, który miał w ten sposób odzyskać swą tajemniczą, średniowieczną formę. W okresie II wojny światowej zamek ten stał się dla przedsiębiorcy i jego rodziny bezpiecznym schronieniem, jednak na wieść o zbliżającej się Armii Czerwonej Gotschow uciekł z Suchej, zabierając ze sobą swój majątek (a przynajmniej jego najcenniejszą część). Wiele dzieł sztuki wpadło jednak w ręce szabrowników, którzy działali tu tuż po zakończeniu działań wojennych. Co działo się z zamkiem po wojnie? Od 1952 roku zamek działa jako ośrodek wczasowy dla oficerów Ludowego Wojska Polskiego, w którym wypoczywali m. in. Bierut i Gomułka. W połowie lat 90-tych XX wieku zamek został udostępniony turystom i szybko stał się jedną z ważniejszych atrakcji na terenie Dolnego Śląska. Jego piękna sylwetka, malownicza okolica oraz historia, w której nie brak tajemniczych opowieści – oto czynniki, dzięki którym zamek Czocha stał się jednym z turystycznych hitów w tej części kraju. Na co warto zwrócić uwagę podczas zwiedzania tego obiektu?

Zamek Czocha i jego współczesna forma

Zamek Czocha dumnie wznosi się na skalnym cyplu, górującym nad doliną Kwisy. Do dziś zachwyca swą sylwetką oraz rozległym dziedzińcem, na którym spotykają się turyści z całego świata. Miejscowy przewodnik zabiera gości w wyjątkową podróż po zamkowych wnętrzach, które mogą wprawić w zachwyt każdego miłośnika sztuki. Pięknie prezentuje się Sala Rycerska, ogromne wrażenie robi też Sala Marmurowa. Warto też zajrzeć do zamkowej biblioteki oraz do niewielkiego muzeum, w którym gromadzone są pamiątki z planów filmowych. Warto bowiem pamiętać, że zamek Czocha często pojawiał się w wielkich produkcjach jako idealna sceneria. Znamy go m. in. z takich filmów, jak „Wiedźmin”, „Gdzie jest generał” i „Tajemnica twierdzy szyfrów”.

Zamek Czocha to jeden z najpiękniejszych zabytków, jakimi może nas oczarować Dolny Śląsk. Ten zabytek z pewnością zasługuje na naszą uwagę, a spacer po jego terenie każdemu z nas dostarczy niezapomnianych wrażeń.

Autor: CiekawySwiata.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *