Zapalenie układu moczowego to choroba, która znacznie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Głównym powodem takiej sytuacji jest sama budowa anatomiczna naszego organizmu. Wśród osób najbardziej narażonych na problemy z układem moczowym są m.in. kobiety po menopauzie. Dlatego odpowiadamy na pytania o przyczyny, objawy, leczenie oraz zapobieganie tej chorobie.
Jakie są przyczyny zapalenia układu moczowego?
Zapalenie układu moczowego wywoływane jest przez bakterie, które przedostają się z zewnątrz organizmu do cewki moczowej a następnie do pęcherza. Bywa, że nieleczona infekcja przenosi się jeszcze wyżej – moczowodami do nerek, co może prowadzić do ich uszkodzenia. Wachlarz bakterii wywołujących zakażenie jest bardzo szeroki począwszy od chalmedii, przez dwoinkę rzeżączki a na pałeczkach okrężnicy (E. coli) skończywszy. To właśnie te ostatnie bakterie są najczęściej przyczyną zapalenia układu moczowego, ponieważ znajdują się na skórze w okolicy odbytu przez cały czas. W swoim naturalnym środowisku nie są groźne, ale gdy przedostaną się do układu moczowego mogą spowodować wiele nieprzyjemnych objawów.
Kto jest narażony na zapalenie układu moczowego?
Jak już wspomniano ze względów anatomicznych to kobiety znacznie częściej cierpią z powodu problemów z układem moczowym. Główną przyczyną takiego stanu jest krótka cewka moczowa, dzięki czemu bakterie szybciej mogą przedostać się do pęcherza. Zakażeniu sprzyjają również specyficzne stany w organizmie kobiecym – ciąża, ponieważ w tym czasie często zdarzają się zastoje moczu oraz wiek pomenopauzalny, kiedy to u wielu kobiet pojawia się suchość pochwy, co ułatwia bakteriom przedostawanie się i namnażanie w cewce moczowej.
Jakie są objawy zapalenia układu moczowego?
Pierwszym z objawów, który daje się zauważyć jest pieczenie podczas oddawania moczu. Niedługo potem pojawia się silne parcie na pęcherz i częste wizyty w toalecie. Kolejnym etapem mogą być bóle brzucha oraz okolic nerek.
Jak leczyć zapalenie układu moczowego?
Leczenie najlepiej zacząć w chwili, gdy pojawiają się pierwsze objawy. Na początek najlepiej zastosować domowe metody. Bardzo ważne jest picie dużej ilości płynów, ponieważ częste oddawanie moczu czyści układ moczowy z bakterii. Warto także skorzystać z leków dostępnych bez recepty zawierających furaginę np. z tabletek NeoFuragina, która spowalnia namnażanie się bakterii i przyspiesza zdrowienie. Wśród domowych sposobów leczenia jest także spożywanie żurawiny lub preparatów, które ją zawierają. Owoc tej rośliny utrudnia bakteriom przyleganie do ścian cewki moczowej i pęcherza a tym samym ogranicza rozwój choroby.
W przypadku, gdy objawy zapalenia układu moczowego nasilą się lub pojawią się bóle brzucha oraz okolic nerek nie należy czekać, tylko jak najszybciej należy zgłosić się do lekarza. Bywa, że leczenie za pomocą domowych sposobów jest niewystarczające i konieczne staje się włączenie antybiotykoterapii. Należy też pamiętać, że zapalenie układu moczowego może w najgorszym wypadku prowadzić do ciężkiego uszkodzenia nerek.
Czy można zapobiegać zapaleniu układu moczowego?
Tak, zapaleniu układu moczowego można zapobiegać. Przede wszystkim należy pić co najmniej 2 litry płynów dziennie, co pozwoli na sprawne funkcjonowanie układu moczowego. Ponadto bardzo ważne jest utrzymanie prawidłowej higieny narządów intymnych. Panie cierpiące z powodu suchości pochwy powinny stosować specjalne żele nawilżające, które wspomogą błonę śluzową w walce z bakteriami. Ponadto można także stosować środki zapobiegające nawracaniu zapalenia układu moczowego np. preparatów zawierających wyciąg z żurawiny.