Zarobki osób 50+

zarobki osób 50+

zarobki osób 50+4 100 zł brutto – tyle wynosi w Polsce średnie wynagrodzenie osób po 50. roku życia. To o 50 zł mniej niż średnie zarobki pracowników w młodszym wieku. Większe zróżnicowanie płac pomiędzy tymi dwiema grupami widać dopiero w niektórych zawodach.

 
Mity mówiące o znacznie wyższych dochodach młodych ludzi wynikają z tego, że ich kariery są intensywniejsze. Młodzi pracownicy szybciej awansują, częściej otrzymują podwyżki i w rezultacie mogą zarabiać dużo. Pomimo to pracownicy po 50. roku życia mają pensje porównywalne z pensjami osób młodszych. Wyraźne zróżnicowanie płac jest widoczne dopiero w przypadku niektórych stanowisk.
 
„Na przykład w Warszawie młodzi specjaliści w wieku do 50 lat zarabiają zdecydowanie więcej niż osoby po pięćdziesiątce. Najczęściej dotyczy to branż, które cenią sobie młodość, np. elektronika czy IT. Są jednak także osoby, które po przekroczeniu 50. roku życia dostają naprawdę duże pieniądze. Najlepszy tego przykład to prezesi banków” – mówi serwisowi infoWire.pl dr Kazimierz Sedlak, dyrektor firmy Sedlak & Sedlak.
 
 
Pracownicy po pięćdziesiątce zarabiają więcej od osób młodszych np. w sektorze publicznym, handlu czy szkolnictwie. Z kolei mniej – między innymi w bankowości, telekomunikacji, przemyśle ciężkim i usługach dla biznesu. Przykładowo w telekomunikacji osoby ponadpięćdziesięcioletnie mają dochody niższe od dochodów pracowników przed 50. rokiem życia średnio o 10% (533 zł).

 

 

Źródło: InfoWire

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.