Niektóre produkty spożywcze mają w sobie tyle dobrego, że powinny być w naszym codziennym menu. Mają zbawienny wpływ na nasz organizm i samopoczucie. Niestety często zdarza się, że są one niedoceniane. Te, które wymienię poniżej mogą okazać się bardzo pomocne osobom chorującym na cukrzycę.
Goździki
Po pierwsze goździki. Najczęściej używamy ich jako przyprawy do pierników, ale nie dość, że nadają naszym wypiekom idealny smak to również przyczyniają się do zniszczenia komórek rakowych. Działają silnie rozgrzewająco, zwiększają wytrzymałość kości, a wyrabiany z nich olejek jest stosowany przy terapii reumatyzmu, czy nawet w leczeniu infekcji dróg oddechowych.
Grejpfruty
Po drugie grejpfruty, które pomagają pozbyć się tłuszczu z organizmu, a także pomagają w walce z cellulitem. Bardzo dobrze wpływają na serce, obniżają poziom cholesterolu i ciśnienie tętnicze. Przeciwdziałają miażdżycy. Jednak jedząc je należy pamiętać, że sok z grejpfruta wchodzi w interakcje z wieloma lekami.
Jajka
Trzecim produktem, o którym musimy pamiętać są jajka. Jedno ma tylko 81 kcal, a bardzo dobrze stabilizuje poziom cukru we krwi, przez co dłużej czujemy się syci. Dostarcza ogromną ilość wapnia, żelaza, magnezu, fosforu i potasu. Jest źródłem lecytyny i luteiny, która korzystnie wpływa na wzrok.
Cynamon
Cynamon także powinien być często używany w naszej kuchni. Dlaczego? Dlatego, że poprawia on wrażliwość na insulinę, co oznacza, że organizm potrzebuje go mniej do utrzymania odpowiedniego poziomu cukru we krwi. Jest źródłem błonnika, żelaza i wapnia. Zmniejsza rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych. Poprawia pamięć.
Nasiona dyni i słonecznika
A dlaczego warto włączyć do menu nasiona słonecznika i dyni? Ponieważ są bogate w magnez. Mają w sobie również kwas linowy i błonnik dzięki czemu ilość cukru we krwi pozostaje na odpowiednim poziomie. Poprawiają pamięć i koncentrację. Mają w sobie wiele witamin, między innymi takich jak serotonina i noradrenalina, które odpowiadają za dobry sen i aktywność w ciągu dnia.
Jabłka
Kolejnym ważnym produktem są jabłka. Mają w sobie mnóstwo błonnika, dzięki czemu skutecznie zabijają poczucie głodu, co pomaga utrzymać szczupłą sylwetkę. To źródło witamy C, która wzmacnia układ odpornościowy. Jabłka odkwaszają organizm, a dzięki dużej zawartości żelaza zapobiegają anemii.
Spirulina
Spirulina, zielononiebieska alga o kształcie spirali, również jest szalenie ważna w codziennej diecie. Nie tylko jest źródłem białka, ale także działa przeciwrakowo i przeciwwirusowo. Zawiera, aż 8 aminokwasów, których nasz organizm sam nie umie wyprodukować. Poprawia wygląd skóry, paznokci i włosów. Kwas pantotenowy, który jest w spirulinie zapobiega przed alergiami. To doskonała odżywka dla naszego mózgu, wątroby, czy nerek.
Berberyna
W kuchni pamiętajmy również o berberynie, którą pozyskuje się z korzenia, liści, owoców oraz kory berberysu, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Jest bardzo pomocna w walce z wirusami i bakteriami. To doskonała profilaktyka antynowotworowa. Przeciwdziała nadciśnieniu i cukrzycy.
Każdy z nas musi zdać sobie sprawę z tego jak ważna w życiu jest zdrowa dieta. To co trafia na nasz talerz ma ogromny wpływ na to jak się czujemy na co dzień. Bogatych w witaminy i minerały produktów jest znacznie więcej, to co wymieniłam powyżej to tylko wierzchołek góry lodowej zdrowego jedzenia. Najważniejsze, żebyśmy byli świadomi. Dokonywali świadomych wyborów podczas zakupów spożywczych i przygotowywania posiłków. Organizm szybko odwdzięczy nam się za nasze dobre decyzje. Sam da nam znać co jest dla nas dobre, a czego powinniśmy unikać. Obserwujcie zachowania swojego organizmu.
Autor: Alicja Janik
Permalink
Bardzo ciekawy artykuł. Po przeczytaniu go nasuwa mi się powiedzenie „jesteś tym, co jesz”, więc starannie wybierajmy produkty, które znajdą się na naszym talerzu.
Permalink
To my sami decydujemy, czy jedzenie, które znajdzie się na naszym talerzu będzie lekarstwem dla naszego organizmu, lub trucizną.
Permalink
Goździki o tej porze roku np w herbacie są bardzo porządane! 🙂 A jakie pyszne. Uwielbiam je.
Permalink
Przydatny artykuł 🙂 Przypomniał mi o cynamonie,który tak bardzo lubię, np. w koktajlach