Zły pies – czy tabliczka uchroni Cię od problemów?

pies
Fot. pixabay.com

Większość posiadaczy psów uważa, że ich pupil jest łagodny jak baranek i nikomu nie zrobi krzywdy. Niemniej jednak pies to tylko zwierzę i może okazać się, że kogoś ugryzie. Warto się przed tym zabezpieczyć, ale czy tabliczka „Zły pies” wystarczy?

 

Prawna odpowiedzialność za psa
Tabliczka informacyjna wywieszona na płocie, bramie czy drzwiach do domu traktowana jest jedynie jako przestroga. Nawet jeśli tabliczka ostrzegawcza znajduje się w widocznym miejscu nie jest to usprawiedliwieniem dla właściciela psa, który ugryzie np. przechodnia. Zgodnie z przepisami prawa polskiego za czworonoga odpowiedzialny jest jego posiadacz. Za niedopilnowanie pupila grozi jego właścicielowi mandat w wysokości do 250 zł.

 

Prawo cywilne
W przypadku, gdy pies ugryzie osobę trzecią, wówczas może ona wnieść do sądu sprawę z powództwa cywilnego. W takim wypadku sąd może nakazać właścicielowi zwierzęcia wypłatę odszkodowania na rzecz poszkodowanego. Zasądzona kwota uzależniona jest od udowodnionej szkody na zdrowiu lub mieniu.

 

Ubezpieczenie
Warto wiedzieć, że można ubezpieczyć się od ewentualnych szkód spowodowanych przez zwierzę. Wykupienie polisy OC z zaznaczeniem szkód spowodowanych przez zwierzę pozwala właścicielowi zabezpieczyć się przed poniesieniem kosztów wybryków jego pupila. Należy jednak podkreślić, że ubezpieczyciel pokrywa tylko szkody materialne np. podarte spodnie, nie pokrywa kosztów zasądzonych np. na poczet leczenia.

 

Chcąc zabezpieczyć się przed koniecznością płacenia odszkodowania czy mandatu należy pamiętać o najprostszych środkach zaradczych. Jednym z nich jest spacer z psem na smyczy, a w przypadku większych lub bardziej agresywnych zwierząt skorzystanie z kagańca.