Zmiana opon na zimowe – nie daj się zaskoczyć

zmiana opon na zimowe
zmiana opon na zimowe
Fot. pixabay.com

Zmieniłeś już opony letnie na zimowe czy może nadal liczysz, że śnieg nie spadnie w tym roku? Eksperci ostrzegają: ogumienie letnie w temperaturze poniżej 7°C traci swoje właściwości. Może więc już dziś warto pomyśleć o swoim bezpieczeństwie?

 

Każdy kierowca powinien wiedzieć, że opony zimowe znacznie lepiej sprawdzają się na gołoledzi, mokrych nawierzchniach, śniegu pokrywającym drogi czy błocie pośniegowym. „Ten rodzaj opon powstaje na bazie innej mieszanki gumowej niż opony letnie. Różni się od nich także głębszym bieżnikiem, który lepiej odprowadza błoto, a na śniegu zachowuje większą przyczepność” – mówi serwisowi infoWire.pl Paweł Skrobisz, customer service manager z Continental Opony Polska.

 

Na rynku spotykasz między innymi opony oznaczone M+S (z ang. mud and snow). „Mają one co prawda zoptymalizowany wzór bieżnika, a ich konstrukcja i skład mieszanki zapewniają lepsze osiągi na śniegu czy błocie, ale oponami zimowymi nie są” – zaznacza ekspert. Kupując ogumienie zimowe wybierz opony posiadające symbol śnieżynki ponad trzema szczytami. Znak ten oznacza, iż ogumienie spełnia wszystkie określone kryteria przyczepności na śniegu.

 

 

Jeśli w garażu masz opony zimowe z zeszłego roku, sprawdź, czy nie są one uszkodzone ani za bardzo zużyte. Wysokość bieżnika powinna wynosić co najmniej 4 mm. I pamiętaj, że nawet jeżeli jest on w dobrym stanie, to guma traci na jakości – tych samych opon nie należy używać dłużej niż przez 5–6 lat.

Źródło: infoWire.pl

 

 

 

Jeden komentarz


  1. oczywiście co roku mam ten sam problem- czekam do ostatniej chwili ze zmianą opon i oczywiście różnie to ma dla mnie następstwa. W tym roku w celu uniknięcia stresujących i nieprzyjemnych sytuacji opony zmieniłam w połowie października- i to był strzał w dziesiątkę.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *