Żółta kanapa – dlaczego warto przełamać nią wnętrze

Żółta kanapa

Choć producenci mebli stawiają na stonowane barwy takie jak biele, beże czy brązy, wnętrza warto urozmaicać dodatkami kontrastującymi z resztą wyposażenia. Ciekawą alternatywą dla popularnych gam kolorystycznych są odcienie zbliżone do żółtego. Nie trzeba aranżować jaskrawego pokoju dziennego: wystarczy dodatek w postaci żółtej kanapy w salonie, która ożywi każde wnętrze, nada mu oryginalnego akcentu i wprawi nas w pozytywną energię. Sprawdź dlaczego warto postawić na wyrazisty kolor w swoim domu i na co zwrócić uwagę kupując sofę w nietypowym odcieniu.

Żółta sofa: jakie znaczenie ma obecność kolorów w naszych wnętrzach?

Żółta kanapa nie tylko będzie oryginalnym meblem uzupełniającym aranżację naszego salonu. Za każdym kolorem, którym się otaczamy kryje się jego znaczenie: żółte odcienie takie jak musztardowy, jaskrawa żółć czy pastelowe barwy odbierane są przez większość pozytywnie. Wpływają na naszą pewność siebie, witalność, wprawiają nas w dobry nastrój, odpowiednio stymulują do działania. Przywodzą na myśl również słoneczne, pełne energii ciepłe dni. „To tylko niektóre z argumentów przemawiających za zakupem żółtej sofy” wyjaśnia Kamil Poldecki – specjalista wyposażenia i aranżacji wnętrz w e-sklepie meblowym Edinos.

Na co zwrócić uwagę kupując kanapę w żółtym odcieniu?

Psychologia kolorów opanowana, czas na podjęcie decyzji dotyczącej konkretnego zakupu. Jak w przypadku każdej sofy, tak i kupując kanapę niezależnie od jej koloru powinniśmy przemyśleć jej gabaryty i przeznaczenie. Czy potrzebujemy dodatkowego miejsca do spania w postaci rozkładanego narożnika? Czy nasza rodzina liczy więcej osób i co za tym idzie, konieczna jest kanapa o większym rozmiarze? A może potrzebujemy dwuosobowego miejsca, uzupełniającego przestrzeń wokół stolika kawowego? To nie jedyne pytania, które powinniśmy sobie zadać przed sfinalizowaniem transakcji. Ze względu na kolorystykę obicia warto zapoznać się z rozwiązaniami producenta dotyczącymi czyszczenia sofy: dobrze, kiedy żółta kanapa jest wykonana z tkaniny typu Alcantar Pro, odznaczającej się łatwością w utrzymaniu i czyszczeniu. Tego typu model żółtej sofy pozwoli na sprawne utrzymanie porządku i efektywne czyszczenie jej na mokro. Ma to szczególne znaczenie w przypadku trudnych plam typu zabrudzenia powstałe w wyniku rozlania kawy, wina lub atramentu, które odznaczałyby się na jasnym obiciu i praktycznie pozbawiły mebel walorów estetycznych. Warto zwrócić uwagę także na siedzisko kanapy, które powinno być odporne na odkształcenia i wgniecenia.

Żółta sofa, a styl wnętrza

Urządzając dom często jesteśmy ostrożni, bojąc się przełamania stonowanych wnętrz oryginalnymi akcentami. Wolimy to co sprawdzone i co nie rzuca się w oczy. To błąd. Żółta kanapa pasuje niemal do każdego stylu: będzie idealnie komponowała się z pastelami i bielą skandynawskiego klimatu, uzupełni swoim odcieniem industrialne, surowe wnętrze, czy wprowadzi jeszcze większy optymizm i ożywienie do stylu boho. Nie musimy bać się także o kolor umeblowania: żółty dobrze współpracuje z brązami, czerniami, beżami czy bielą, niezależnie więc od gamy kolorystycznej naszych mebli żółta sofa będzie do nich najciekawszym dodatkiem.

Jak dbać o żółtą kanapę?

By żółta kanapa przez długi czas cieszyła oko, była funkcjonalna i zachowała swoje walory kolorystyczne warto pamiętać o jej regularnym odkurzaniu i właściwej pielęgnacji. Jeśli wybrany przez nas model ma zdejmowaną tapicerkę, raz na kilka tygodni warto oddać ją do prania. Jeśli nie, pamiętajmy o zastosowaniu się do zaleceń producenta dotyczących możliwości czyszczenia jej na mokro lub na sucho. Większość modeli jest wykonana w włókien łatwych do czyszczenia i odpornych na uszkodzenia i wgniecenia.