Zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem dla seniorów

zwiedzanie Warszawy

 

Zastanawialiście się państwo kiedyś nad wycieczką do Warszawy? Przeraziły was wielogodzinne marsze między zabytkami, długie kolejki i brak czasu na zjedzenie kanapki? Przygotowaliśmy coś zupełnie innego.
Poniżej przedstawiamy wycieczkę, która jest połączeniem krótkiego spaceru z poznaniem najciekawszych miejsc. Zapraszamy na wspólne zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem!

 

Od czego zacząć zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem?

Zacznijmy naszą wspólną przygodę na skrzyżowaniu ulicy Nowy Świat z Krakowskim Przedmieściem. Idąc w lewo (w kierunku placu Zamkowego) dojdziemy do Zamku Królewskiego. Po drodze możemy przyjrzeć się naszej cudownej Starówce, którą w 90% odbudowano po powstaniu warszawskim. Co ciekawe później z działaniami Biura Odbudowy Stolicy, które zajęło się odbudową, wiązało się wiele kontrowersji, ponieważ wykryto, że w niektórych przypadkach wyburzano budynki w dobrym stanie, aby odbudowywać je od podstaw. W 1980 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.Co ciekawego znajdziemy na Trakcie Królewskim?

Warto zwrócić uwagę na Bazylikę Świętego Krzyża (znajdziemy ją po prawej stronie ul. Krakowskie Przedmieście), w którego filary wmurowano urny z sercami Fryderyka Chopina oraz Władysława Reymonta. Gdy już miniemy liczne kawiarnie i restauracje, zatrzymajmy się przy Kościele Św. Anny (znajduje się on po prawej stronie, niedaleko placu Zamkowego). Pełni on funkcję głównego ośrodka duszpasterstwa akademickiego. W XVI wieku funkcję przełożonego pełnił w nim Władysław z Gielniowa, czego upamiętnieniem jest tablica na fasadzie świątyni. Więcej informacji na temat zwiedzania Warszawy można znaleźć pod adresem: http://warszawazwiedzanie.pl.

Zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem – odkrywanie tajemnic Zamku

Następnie przewodnik po Warszawie zaprasza na około półtoragodzinne zwiedzanie Zamku Królewskiego na trasie „zamkowej”. Obejrzymy tu m.in. Galerię Lanckorońskich, Sale Sejmowe, Mieszkanie Stefana Żeromskiego oraz wystawę pt. „Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie”. Wychodząc, zwróćmy uwagę na Kolumnę Zygmunta III Wazy, jest to najstarszy pomnik w Warszawie, który zrekonstruowano w 1949 roku. Jest to szczególne miejsce dla kibiców Legii, którzy zakładają Zygmuntowi III Wazie swój szalik, co stało się już tradycją.

zwiedzanie Warszawy

Przewodnik po Warszawie sportowy!

Na zakończenie proponujemy trochę aktywności na PGE Narodowym (daw. Stadion Narodowy). Zwiedzając Stadion, możemy skorzystać z 4 specjalnie przygotowanych tras. Pierwszą z nich jest „trasa piłkarza”, na której zobaczymy trybuny, szatnie piłkarską, płytę stadionu oraz Centrum Medialne. Na „trasie znanych i lubianych” w rolę przewodnika po Warszawie wcieli się polski dziennikarz sportowy i komentator Stefan Szczepłek odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Gośćmi VIP staniemy się, zaglądając do kaplicy wielowyznaniowej, loży VIP oraz na trybunę medialną na „trasie ekskluzywnej”. Natomiast na „trasie historycznej” bliżej poznamy historię „Jarmarku Europa” i obejrzymy: tunel Królaka, stary tunel zawodniczy, tunel VIP, kopułę zabytkową, zabytkowe tablice upamiętniające oraz pomnik Kazimierza Górskiego.