Życiowa mądrość – inwestycja w siebie i swoje potrzeby

seniorzy
Fot. pixabay.com

Znalezienie sensu życia w trakcie okresu godzenia się z upływającym czasem bywa niekiedy dość trudne. Sposobem na życie dla wielu osób jest dawanie siebie innym.

Dzielenie się tym, co mamy – nie tylko w sensie materialnym – ale również duchowym. Aby dobrze wykorzystać jesień życia warto jeszcze na parę lat przed przejściem na emeryturę zastanowić się jak będę spędzać ten nadmiar wolnego czasu. Warto po prostu przygotować sobie grunt na te zadania, na które nie miało się czasu w trakcie życia zawodowego. Przypomnieć sobie dzierganie, kupić działkę lub wyjątkowo starannie zadbać o balkon czy taras, zabawić się w literata czy zaangażować się w działalność charytatywną i tak dalej. Rozglądnąć się czy w pobliżu miejsca zamieszkania nie ma Uniwersytetu Trzeciego Wieku lub odłożyć pieniądze na zwiedzanie kraju i zagranicy i jeszcze wiele innych spraw, które mogą uprzyjemnić czas wolny po latach spędzonych w zakładzie pracy.

 

Zorganizowanie sobie różnego rodzaju zajęć spowoduje, że uniezależnimy się od dzieci i w pewnym sensie od ich problemów, które i tak muszą sami we własnym zakresie rozwiązać. Mądre pokierowanie własnym życiem jak również mądre zaangażowanie się, bez narzucania się i „wchodzenie w butach” w życie innych odwdzięczy się wielokrotnie. Bo to „mądrość życiowa” powinna być cechą seniorów z których zrobi mistrzów, tych którzy nie pouczają ale wiedzą ile i kiedy należy się odezwać.

 

Autor: Cecylia Misiak