Nietrzymanie moczu – jak sobie z nim radzić?

nietrzymanie moczu

 

Nietrzymanie moczu to schorzenie, które w naszym społeczeństwie przez całe dziesięciolecia było tematem tabu. Dopiero w ostatnich latach zaczęto mówić o tej dolegliwości. Dzięki mediom dowiedzieliśmy się, że na nietrzymanie moczu dotyka wielu Polaków, ale można z nim żyć. Jak zatem sobie radzić z tym schorzeniem?

Nietrzymanie moczu – przyczyny

Przyczyn nietrzymania moczu jest bardzo wiele. Różnią się one w zależności od wieku osoby cierpiącej na tę dolegliwość. Może ona wynikać m.in. z przebytych chorób układu moczowego, nieprawidłowej budowy układu moczowego, uszkodzenia lub osłabienia mięśni układu moczowego wynikających m.in. z wieku osoby dotkniętej schorzeniem.

Nietrzymanie moczu – kto choruje?

Dolegliwość ta jeszcze do niedawna była kojarzona przede wszystkim z kobietami w starszym wieku. Jak się jednak okazuje nie jest to jedyna grupa cierpiąca z powodu niedogodności związanych z tym schorzeniem. Nietrzymanie moczu dotyka także niewielkiej grupy dzieci i nastolatków. Ponadto często pojawia się u kobiet w ciąży, co jest wynikiem nacisku powiększonej macicy na pęcherz i drogi moczowe. W większości wypadków dolegliwość ta mija po porodzie, niemniej jednakże zdarza się, że towarzyszy młodym kobietom przez długie lata. Największą grupę osób mających problemy z nietrzymaniem moczu są seniorzy. Dolegliwość ta dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn.

Nietrzymanie moczu – diagnoza

Problem nietrzymania moczu w pierwszej fazie bywa niezauważony lub bagatelizowany. Jeśli na bieliźnie pojawiają się kropelki moczu wówczas wraz z nimi pojawiają się dziesiątki tłumaczeń dlaczego tak jest. Najczęstszym usprawiedliwieniem jest nieutrzymanie odpowiedniej czystości w toalecie czy zbyt długie przetrzymywanie moczu itp. Warto też wspomnieć, że nietrzymanie moczu wywołuje wstyd w osobie dotkniętej tą dolegliwością, co sprawia, że nie chce iść do lekarza, aby zdiagnozować problem. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to dobre podejście. Wizyta u lekarza w początkowej fazie problemów z nietrzymaniem moczu i dobra diagnoza umożliwia skuteczne leczenie. Bardzo często problemy związane z nietrzymaniem moczu można znacznie zmniejszyć a nawet zupełnie się ich pozbyć.

Nietrzymanie moczu – jak żyć z tą dolegliwością

Choć nietrzymanie moczu może znacznie obniżyć komfort życia nie oznacza to, że tak musi być. Obecnie dostępnych jest wiele produktów, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Rodzaj wybieranych produktów uzależniony jest od nasilenia objawów a także od pory dnia. W przypadku osób zmagających się z niewielkim nasileniem nietrzymania moczu wystarczą wkładki chłonne, które pochłaniają zarówno wilgoć jak i nieprzyjemny zapach mogący towarzyszyć tej dolegliwości. W przypadku dolegliwości o większym nasileniu zalecana jest specjalistyczna bielizna. Jest wygodna i dopasowana do kształtu ciała. Dzięki takiej bieliźnie osoba mająca problem z nietrzymaniem moczu może bez skrępowania korzystać z życia.

Wkładki i majtki chłonne Tena to doskonałe rozwiązanie na dzień. Jeśli dolegliwości występują także nocą wówczas warto sięgnąć po podkłady chłonne zabezpieczające pościel i materac przed zmoczeniem.

Nietrzymanie moczu to dolegliwość będąca tematem tabu. Trudno jest opowiadać o swoich problemach dotyczących tak drażliwej kwestii. Nie oznacza to jednak, że życie z tym schorzeniem musi być trudne. W aptekach można nabyć wiele produktów, które sprawiają, że dolegliwości związane z problemami układu moczowego stają się mniej dokuczliwe.