Co to jest katar – co wiemy o nieżycie nosa

katar
Fot. pixabay.com

Nieżyt nosa, czyli katar, wywoływany jest przez mikroby rozprzestrzeniające się drogą kropelkową. Często towarzyszy mu pieczenie spojówek, kichanie, kaszel, uczucie drapania w gardle i chrypka. Katar wirusowy jest jasny i płynny, a bakteryjny gęsty i żółtawy.
Zwykle wystarczy pić dużo płynów i nie przemęczać się, a nieżyt nosa sam mija mniej więcej po tygodniu. Jeśli jednak utrzymuje się dłużej, może mieć inne przyczyny i wymagać specjalnego leczenia.

 

Przyczyny problemów z drożnością nosa
Wnętrze nosa pokrywa błona śluzowa, czyli delikatne rzęski przepychające powietrze w głąb dróg oddechowych. Jej gruczoły produkują płyn nawilżający, ogrzewający, oczyszczający i pomagający przepływać powietrzu. Bez tej wyściółki wystąpiłyby tak ogromne opory powietrza, że mielibyśmy uczucie stale zatkanego nosa. Ponadto śluzówka neutralizuje wirusy i bakterie, które stale próbują atakować organizm. Jednak w pewnych sytuacjach jej funkcjonowanie może ulec upośledzeniu. Wtedy mikroby łatwo wnikają do organizmu i wywołują przeziębienie lub grypę. Owe sytuacje, które są za to odpowiedzialne, to osłabienie odporności spowodowane wychłodzeniem organizmu, przemęczeniem fizycznym i psychicznym, przepracowaniem, stresem czy złym sposobem odżywiania się. Do zakażenia wirusem lub bakterią może dojść w momencie kichnięcia lub kaszlnięcia, a nawet podczas zwykłej rozmowy.
Objawy infekcji
Katar jest bezpośrednią przyczyną niekorzystnych zmian w śluzówce nosa. Wydzielina powstająca w czasie kataru może mieć różne zabarwienie w zależności od przyczyny jej powstania. W infekcji wirusowej jest rzadka i przezroczysta, natomiast lepka, gęsta i żółtawa wskazuje na infekcję bakteryjną. Zielona lub brunatna może być wynikiem zapalenia zatok, a gdy w wydzielinie pojawia się krew, może to wskazywać na poważniejsze choroby układu oddechowego, na przykład gruźlicę. Płynne wycieki z nosa, czyli katar sienny – objawy uczulenia powstające jako efekt kontaktu z alergenem, na przykład pyłkami roślin – są podobne do tych wywoływanych przez wirusy.

Nieżyt nosa spowodowany przez mikroby ma krótki okres wylęgania – od kontaktu z wirusem lub bakterią do wystąpienia pierwszych symptomów dolegliwości mija od 48 do 72 godzin. Nieżytowi nosa, również temu alergicznemu, często towarzyszy osłabienie, podwyższona temperatura, bóle głowy, bóle kostno-stawowe i ogólnie złe samopoczucie. Bywa, że występuje też kichanie, drapanie w gardle, twarz jest obrzęknięta, oczy łzawią i pieką, zmniejsza się apetyt, a w okolicach zatok przynosowych i czołowych pojawia się uczucie ucisku lub bólu.
Łagodzenie nieżytu nosa
Nie ma leków, które walczyłyby wyłącznie z katarem. Jego leczenie jest objawowe i polega głównie na zmniejszaniu skutków. Do sposobów na łagodzenie nieżytu nosa należą aerozole do nosa, inhalacje olejkami eterycznymi, kąpiele parowe z rumiankiem lub szałwią, zażywanie tabletek z witaminą C, rutyną i wapniem, smarowanie skóry wokół nosa tłustym balsamem.

2 komentarze


  1. Jak to się mówi – katar leczony trwa 7 dni a jeśli nie jest leczony to tydzień 🙂
    Tak czy inaczej podczas kataru lepiej brać jakieś witaminki, żeby się choć trochę wzmocnić

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *