3. numer “Integracji” w 2016 roku

Integracja
Fot. T. Przybyszewski/ Integracja

„Talent polega na połączeniu siły twórczej ze zdolnością wykonawczą…”  – pisał Honore de Balzac. Zatem człowiekiem utalentowanym każdy staje się z chwilą podjęcia wysiłku, żeby odkryć swoje możliwości i je wykorzystać. Największym zaś występkiem, najcięższym zaniechaniem wobec siebie jest porzucenie talentów i pasji i ich zaparcie się – pisze w edytorialu najnowszej „Integracji”, jej redaktor naczelny, Piotr Pawłowski.

 

Talent podziwiamy najczęściej poprzez pryzmat wielkich osiągnięć i dokonań artystycznych lub sportowych,
jak wydanie książki, wystawa obrazów czy medal na igrzyskach. I takich bohaterów przedstawiamy w nr. 3/2016 „Integracji”. Pamiętamy przy tym jednak, że każdy z nich – jak i wielu Czytelników – pokonuje każdego dnia, od nowa, trudności związane ze swoimi ograniczeniami i tym samym manifestuje niezwykłe talenty w radzeniu sobie z niepełnosprawnością. Bo talentem nad talentami jest zorganizowanie sobie życia, będąc całkowicie sparaliżowanym, niewidomym, głuchym, chorym psychicznie…, gdy w obliczu ciężkiego ludzkiego doświadczenia człowiek zdobywa się na codzienny gigantyczny wysiłek.

Niektóre z osób z niepełnosprawnością nie są w stanie doświadczyć nauki i pracy, ale za to odkrywają swoje talenty np. w pracowniach WTZ, w domach dziennego pobytu, na zajęciach, jakie proponują lokalne organizacje – o czym czytamy w Listach Czytelników i prezentujemy w cyklu Czytelnicy „Integracji”.

Każdy, kto odkryje swoje talenty, uwierzy w nie i podejmie próbę ich rozwijania, może czuć się zwycięzcą.
 Czytajcie zatem:

  • rozmowę ze słynną tenisistką stołową, Natalią Partyką, o jej sportowej pasji i talencie, ale też o samodzielności, uporze, poświęceniu, wspieraniu siebie i innych.
  • historię życia SkazanEGO na fortepian Grzegorza Płonki, muzyka, genialnego interpretatora „Sonaty Księżycowej” Beethovena, który koncertuje i nadrabia stracony czas dzięki implantowi słuchu.
  • opowieść o Arkadiuszu Cyprianie, artyście malującym ustami – w domu nad zalewem (w wolnych chwilach od pracy handlowca i działalności charytatywnej w fundacji),
  • skrót relacji Julity i Rafała, ŁOWców zaćmienia (całość na Niepelnosprawni.pl), których pasjonują podróże, zwłaszcza ekstremalne i egzotyczne – planowane i organizowane miesiącami, a niewymienialne na żadną walutę świata.
  • opis trzech miejsc pracy z pasją, w których trwa aktywizacja kawą, integracja piwem, gdyż pracują tam osoby z niepełnosprawnością intelektualną, autyzmem lub chorobami psychicznymi

 

Polecamy też uwadze:

  • wywiad z nowym prezesem PFRON, Robertem Kwiatkowskim – oraz przypominamy o konsultacjach społecznych dotyczących ustawy o rehabilitacji i o konkursach Funduszu (na www.pfron.gov.pl),
  • inaugurację kampanii społecznej „Uwolnij swoją moc(z)” – oraz polecamy kompendium wiedzy o cewnikowaniu na Niepelnosprawni.pl
  • kolejną część cyklu „Jak żyć… Tym razem o tym, że Warto kochać. Siebie. Mimo schizofrenii.
  • i oczywiście porady, dobre praktyki i rozwiązania, poradniki i informatory – dotyczące pracy, codzienności, ale i czasu wolnego.
Fot. T. Przybyszewski/ Integracja
Fot. T. Przybyszewski/ Integracja

W najnowszym numerze Integracji można również przeczytać wywiad z Natalią Partyką polską paraolimpijką. Można go pobrać: TUTAJ.

Zapraszamy do lektury nowego magazynu Integracja. Więcej na stronie www.niepelnosprawni.pl