Farba, lakier, lakierobejca czy olej – czym malować i impregnować drewno?

lakierobejca

Drewno to równie piękny, jak i wymagający materiał. Powierzchnie wytworzone z drewna są w wysokim stopniu narażone na szkodliwy wpływ czynników niszczących, zwłaszcza, gdy elementy drewniane mieszczą się na zewnątrz. Istnieje wiele środków do malowania i ochrony tego materiału – który z nich wybrać i dlaczego?

Podkreślenie naturalnych słojów drewna z lakierobejcą

Lakierobejca jest popularnym środkiem służącym zarówno do ochrony, jak i dekoracji drewna. To preparat, który posiada pigmenty organiczne lub nieorganiczne i dzięki swej transparentności i delikatnemu kolorowi naturalnie podkreśla słoje drewna. Przeglądając ofertę produktów Vidaron do drewna można znaleźć kilkanaście odcieni dopasowanych do różnych preferencji klientów. Począwszy od bezbarwnego, przez delikatny jasny dąb, aż po ciemniejszy i zdecydowany mahoń, klon oraz orzech.

Lakierobejca pozwala chronić drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi, wilgocią oraz mikroorganizmami. By poprawić trwałość materiału warto przed nałożeniem preparatu użyć impregnatu, który dodatkowo zabezpieczy drewniane elementy znajdujące się na zewnątrz. Lakierobejca świetnie sprawdzi się do malowania drewnianej elewacji, okien, drzwi, płotów czy balustrad.

Wymarzony kolor z farbą do drewna

Jeśli Twoim marzeniem jest pokrycie drewnianych elementów w ogrodzie określonym kolorem, najlepszym wyborem będzie farba do drewna do użycia zewnętrznego. Dzięki szerokiej ofercie farb możesz wybrać odcień, który w największym stopniu będzie spełniał Twoje oczekiwania. Farby różnią się nie tylko barwą, ale i poziomem krycia. Można zdecydować się na produkt, który podobnie jak lakierobejca subtelnie podkreśli rysunek słojów lub też zapewni niemal całkowite krycie. Farba do stosowania na zewnątrz jest odporna na działanie czynników atmosferycznych i zabezpiecza drewno na długo.

Transparentna ochrona

Przeglądając ofertę farb do drewna Vidaron w sklepie internetowym Dekoratorium: https://www.dekoratorium.pl/pl/Marki/Vidaron/c/b2c-vidaron znaleźć można duży wybór lakierów do drewna. To preparaty w większości transparentne (choć niektóre produkty mają też kilka wersji stopniowanych według poziomu połysku), które nadają malowanym powierzchniom nie tylko wspomniany połysk, ale i wysoką ochronę przed niszczeniem. Farba VIDARON Lakier Zewnętrzny to dla przykładu wodoodporny lakier, który zabezpiecza malowaną powierzchnię na długo tworząc elastyczną i trwałą powłokę. Ma podwyższoną odporność na ścieranie, zarysowania czy uszkodzenia mechanicznie. Świetnie nadaje się do pokrywania nim balustrad, płotów czy mebli ogrodowych.

A może olej?

Olej do drewna w odróżnieniu od poprzedników nie tworzy powłok na powierzchni drewna, a wnika w strukturę materiału i wzmacnia go od wewnątrz oraz na zewnątrz. Drewno pokryte olejem nie poddaje się działaniu wilgoci czy promieniowaniu słonecznemu, a olej nadaje naturalny efekt wizualny. Olej do drewna polecany jest do tarasów, mebli ogrodowych czy małej architektury ogrodowej.