Jak bezpiecznie wziąć pożyczkę przez internet?

pożyczka

pożyczka przez internet

Pożyczki pozabankowe cieszą się ogromną popularnością wśród Polaków. Co ciekawe, z ofert wspomnianych instytucji coraz częściej korzystają seniorzy i jak wynika z badań, to właśnie kobiety w wieku 60+ są najbardziej rzetelnymi klientkami firm pożyczkowych i to one zawsze regularnie i skrupulatnie spłacają zaciągnięte wcześniej zobowiązania.

Sam sektor firm pożyczkowych również rośnie w siłę – wspomniane podmioty każdego roku udzielają pożyczek na łączną sumę około 5 mld złotych, gdzie sporą część tej kwoty stanowią właśnie szybkie pożyczki online – to one wybierane są najczęściej.

Z czego wynika popularność pożyczek przez internet? Ich niewątpliwą zaletą są jasne procedury przyznawania, ograniczone do minimum formalności i fakt, że o tego rodzaju finansowe wsparcie możemy ubiegać się bez wychodzenia z domu, co ma znaczenie zwłaszcza dla seniorów.

Zanim weźmiesz pożyczkę…

Przede wszystkim nim sięgniesz po pożyczkę online zastanów się…czy na pewno jej potrzebujesz. Nie zachęcamy Cię do rezygnacji z takiego zastrzyku gotówki, lecz jedynie do rzetelnego przeanalizowania swojej sytuacji finansowej i do udzielenia sobie odpowiedzi na pytanie czy zaciągniętą pożyczkę będziesz mógł oddać w wyznaczonym terminie. Pamiętaj, że chociaż pożyczki pozabankowe są łatwo dostępne, to otrzymując potrzebną Ci kwotę, wciąż posługujesz się pieniędzmi, które nie należą do Ciebie i które co za tym idzie prędzej czy później będziesz musiał zwrócić.

Ponadto, zaciąganie pożyczek jedna po drugiej bez uwzględnienia swojej kondycji finansowej może doprowadzić do tego, że wpadniemy w długi z których później niezwykle ciężko będzie nam wyjść. Dlatego też nim w ogóle podejmiesz decyzję o wzięciu pożyczki przez internet i zaczniesz porównywać oferty różnych firm – spójrz chłodnym okiem na swoją sytuację finansową, zastanów się nad tym, ile chcesz pożyczyć i w jakim okresie będziesz mógł spłacić zaciągnięte zobowiązanie.

Kolejna kwestia wiąże się z tym na co planujesz przeznaczyć pożyczone pieniądze. Czy jest to wydatek z gatunku tych, które czekać nie mogą? A może to, czego potrzebujesz będziesz mógł spokojnie kupić w przyszłym miesiącu? Z tym na co chcesz wydać pożyczone pieniądze wiąże się także to o jaką kwotę będziesz się ubiegał. Dobrą praktyką jest pożyczenie dokładnie takiej kwoty jaka w danej chwili jest nam potrzebna. Wzięcie mniejszej sumy z nadzieją, że reszta pieniędzy „jakoś się znajdzie” może sprawić, że w którymś momencie staniemy przed koniecznością wzięcia kolejnej pożyczki, gdy okaże się, że brakującą kwotę wcale nie tak łatwo uzbierać.

Z kolei zaciągnięcie pożyczki na kwotę wyższą niż jest nam potrzebna, po pierwsze wiąże się z ryzykiem, że nie będzie nas stać na jej spłatę, po drugie rodzi pokusę mnożenia kolejnych (często zbędnych) wydatków, bo skoro już mamy pieniądze, to dlaczego nie moglibyśmy pozwolić sobie na to, czego dotąd sobie odmawialiśmy?

Gdy już zdecydujesz, że potrzebujesz pożyczki…

przede wszystkim sprawdź wiarygodność przyszłego pożyczkodawcy. Mnogość firm pożyczkowych i sama popularność pożyczek online sprawia, że na rynku co jakiś czas pojawiają się instytucje o wątpliwej reputacji, które finansowego wsparcia udzielają na mocno mglistych zasadach.

Na szczęście nie dotyczy to serwisu Mikrorata https://octopus-afi.pl/c/PYAmXZoBkZ  w którym pożyczki udzielane są bez zbędnych zaświadczeń i formalności przez rzetelnego i sprawdzonego pożyczkodawcę. Co więcej, są to pożyczki lekkie w spłacie (stąd nazwa) stanowią więc idealne rozwiązanie problemów finansowych osób, które chcą w pełni cieszyć się jesienią życia.

Wspomniana pożyczka przyznawana jest w kwocie do 10 000 zł, a jej spłatę można rozłożyć na okres od 6 do 24 miesięcy, dzięki czemu nie będzie stanowiła ona zbytniego obciążenia dla domowego budżetu. Ponadto, mogą ubiegać się o nią osoby w wieku od 20 do 80 lat, co sprawia, że z tego rodzaju finansowego koła ratunkowego skorzystają również seniorzy.

Nim weźmiemy pożyczkę dobrze jest zapoznać się z opiniami o pożyczkodawcy, sprawdzić, co mówią o nim klienci oraz to jak wypada on na tle innych firm pozabankowych.

Kolejną kwestią jest obliczenie całkowitego kosztu pożyczki (pomoże nam w tym dostępny na stronie Mikrorata kalkulator) oraz uważne zapoznanie się z umową.  Zwłaszcza drugi punkt jest tu niezwykle istotny, gdyż wiele osób podpisuje takie dokumenty bez czytania, co może wiązać się z późniejszymi problemami ze spłatą pożyczki, zaskoczeniem związanym z jej kosztami etc.

Pamiętajmy, że wszystkie najważniejsze dla nas informacje dotyczące zaciąganego właśnie zobowiązania znajdują się w umowie. Dlatego na jej lekturę należy przeznaczyć tyle czasu, ile potrzebujemy (tym bardziej, że możemy zrobić to we własnych czterech ścianach) i pytać o to, czego nie rozumiemy (konsultanci zawsze chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania i rozwieją ewentualne wątpliwości).

Innym dokumentem z którym również należy się zapoznać nim weźmiemy pożyczkę jest regulamin tj. to na jakich zasadach i po spełnieniu jakich warunków jest ona udzielana.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę zaciągając pożyczkę przez internet? Chociażby na to czy dana firma respektuje prawo o ochronie danych osobowych, czy nie przekazuje ich innym instytucjom, a jeśli to robi to na jakich zasadach, w jakim celu i komu konkretnie udziela informacji o nas.

Istotne jest także i to, by w razie ewentualnych kłopotów ze spłatą zaciągniętego zobowiązania nie unikać kontaktu z firmą pożyczkową, gdyż jest to najgorsze, co możemy zrobić. W większości przypadków udaje się takie zadłużenie rozłożyć na raty, ustalić indywidualny harmonogram spłaty i wypracować korzystne dla obu stron rozwiązanie.

Jak zatem mądrze pożyczać pieniądze przez internet? Przede wszystkim „z głową”, po przeanalizowaniu swojej sytuacji finansowej, uwzględnieniu wszystkich „za” i „przeciw”, po przeczytaniu przesłanych dokumentów i tylko wtedy, gdy wiemy, że będziesz nas stać na spłatę pożyczki.

Pamiętajmy, że w samym pożyczaniu pieniędzy przez internet nie ma nic złego, gdyż przejściowe problemy finansowe mogą przytrafić się każdemu. Warunek jest jeden: trzeba podejść do tego odpowiedzialnie, co pozwoli uniknąć nam przykrych niespodzianek i problemów ze spłatą zaciągniętego zobowiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.