Praktycznie każdy marzy o posiadaniu pięknego ogrodu, którego widokami można by było upajać się każdego dnia. Nie trzeba przy tym być posiadaczem dużej działki, gdy nawet przysłowiowy kawałek gleby wystarczy do stworzenia zielonej oazy. Żeby jednak ogród był atrakcyjny, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja roślin. Jak zatem zaprojektować i założyć swój wymarzony przydomowy ogródek?
Pierwsze kroki w zakładaniu ogródka
W przypadku osób, które są dopiero na etapie projektowania swojego przydomowego ogródka, pierwszym krokiem będzie wymodelowanie terenu. Chodzi tutaj o wyrównanie działki i urozmaicenie rzeźby terenu w postaci skarp, usypów czy wykopów. To wszystko sprawi, że nawet nieduży ogródek będzie wyglądał optycznie na większy. Konieczne jest oczywiście pozbycie się chwastów. Szybkim sposobem na ich usunięcie z ogródka jest przekopanie ziemi i wybranie niechcianego zielska. W przypadku większej działki, która jest dodatkowo mocno zachwaszczona, może być to jednak męczące, dlatego też warto wspomóc się gotowymi preparatami firmy Target i opryskać ziemię którymś z dostępnych w ofercie herbicydów. Tego typu produkty pozwalają na bardzo szybkie zniszczenie wszelkich niepożądanych roślin.
Bardzo ważnym krokiem podczas zakładania ogródka jest sprawdzenie odczynu gleby. Należy bowiem pamiętać, że konkretne rośliny mają określone wymagania co do pH gleby. Znaczna większość roślin woli glebę o lekko kwaśnym/obojętnym odczynie. W celu zbadania odczynu gleby można posłużyć się kwasomierzem chemicznym/elektronicznym. Przy zbyt niskim pH działka zaczyna porastać mchem, dlatego też należy zwapnować glebę kredą czy dolomitem. Z kolei przy zbyt wysokim pH gleby należy dodać do niej kwaśnego torfu. Konieczne jest także użyźnienie gleby. Świetnym wyborem będą nawozy organiczne firmy Target, które dostarczają glebie próchnicy zawierającej składniki potrzebne roślinom do prawidłowego rozwoju. Wiosną warto zasilić dodatkowo glebę wieloskładnikowym nawozem mineralnym.
O czym jeszcze powinien pamiętać młody ogrodnik?
Jeśli ktoś pragnie mieć oryginalnie wyglądający ogród, to warto zaprojektować go samodzielnie, aczkolwiek inspiracji szukać można także w książkach czy w Internecie. Oprócz wybrania stylu ogrodu należy także oszacować koszty związane z jego wyposażeniem typu oświetlenie, system nawadniania i elementy architektury. Warto również wydzielić miejsce na relaks, warzywniak, dekoracyjne rabatki czy plac zabaw.
Jeśli na działce znajdują się już jakieś drzewa i krzewy, to warto je zostawić, gdyż posadzenie nowych i czekanie aż urosną, trwa wiele lat. Nie trzeba chyba nikomu mówić jakim błogosławieństwem latem jest cień rzucany przez koronę drzewa? Ponadto ochronią one również pozostałe rośliny przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. W przypadku psów należy z kolei zadbać o to, aby nie wykopywały one dołów ani też nie załatwiały się na roślinach. Jeśli jest to możliwe, to warto wygospodarować w ogrodzie miejsce na wybieg i budę dla czworonoga. Dzięki temu nie przyczyni się on do zniszczenia ogrodu, w pielęgnację którego zostało włożone przecież tyle energii.