Krwawiące dziąsła jak leczyć – domowe sposoby

krwawiące dziąsła
Fot. pixabay.com

Zazwyczaj krew pojawia się podczas mycia zębów lub przy gryzieniu twardych pokarmów. Zobacz jak szybko i skutecznie poradzić sobie z tym problemem.

U dentysty

Jedną z przyczyn krwawiących dziąseł jest odkładający się na zębach kamień. Aby się go pozbyć, niestety nie zawsze wystarczy szczotkowanie zębów. Często konieczna bywa wizyta u stomatologa. Lekarz oceni stan uzębienia a w razie konieczności wykona scaling, czyli zabieg usunięcia kamienia nazębnego.

 

Płukanki ziołowe

Krwawienie z dziąseł może być również spowodowane urazami błony śluzowej. W takim wypadku doskonale sprawdzają się lecznicze napary z ziół. Szczególnie polecany jest napar z szałwii, która łagodzi dolegliwości i działa przeciwzapalnie. Podobne działanie ma również rumianek. Dentyści polecają także napar z arniki górskiej, która dodatkowo przyspiesza regenerację naskórka. Warto pamiętać, że aby ziołowe płukanki zadziałały trzeba stosować je systematycznie i płukać usta co najmniej 3 razy dziennie wybranym naparem.

Dieta

Na stan dziąseł ma wpływ również nieprawidłowa dieta. Niedobór żelaza i witamin może być powodem krwawienia. Dlatego też należy dbać, aby w codziennym menu znalazło się co najmniej 500 g warzyw i 300 g owoców. Warto do diety włączyć także chudy nabiał i czerwone mięso. Dania mięsne najlepiej łączyć z warzywami i produktami węglowodanowymi takimi jak np. kasza, gdyż dzięki temu organizm znacznie lepiej przyswaja żelazo.

 

Higiena i leczenie

Krwawieniu z dziąseł można również zapobiegać stosując specjalistyczne środki higieniczne i medyczne. Wybierając się do drogerii lub apteki warto wybierać szczoteczkę do zębów o średnim lub miękkim włosiu. Delikatny masaż podczas czyszczenia zębów poprawia stan dziąseł. W aptekach można też kupić specjalne pasty do zębów oraz płyny do płukania ust, których skład jest dostosowany do problemów z dziąsłami. Korzystając z nich nie tylko myje się zęby, ale również

krwawiące dziąsła
Fot. pixabay.com

leczy błonę śluzową dziąseł i policzków.

 

Krwawienie z dziąseł może być pierwszym sygnałem różnych chorób. Często jest jednym z objawów nadchodzącej paradontozy. Zdarza się, że krwawiące dziąsła to znak ostrzegawczy mówiący o obniżonej odporności, anemii czy nietolerancji jakiegoś leku. Kiedy krew pojawia się często, a krwawienie nie ustępuje po domowych zabiegach, warto wybrać się do lekarza.