Tabletki, kapsułki a może syrop?– czyli leki przeciwbólowe w pigułce

laeki przeciwbólowe
laeki przeciwbólowe
Fot. pixabay.com

Leki przeciwbólowe to jedne z najczęściej przyjmowanych farmaceutyków. Pod tą nazwą kryją się zarówno powszechnie dostępne specyfiki jak i środki sprzedawane tylko na receptę. Jednakże niezależnie od związku czynnego, który znajduje się wewnątrz, farmaceutyki te przyjmują bardzo różne formy. Poznaj ich wady i zalety.

 

Niezależnie od tego czy wybierzesz tabletkę, kapsułkę, syrop czy proszek z pewnością zadziała i zmniejszy odczuwanie bólu. Warto jednak wiedzieć, że w zależności od formy leku zmienia się wygoda jego przyjmowania oraz szybkość działania.

 

Tabletki

Leki przeciwbólowe w formie tabletek są zazwyczaj niewielkie, dzięki czemu łatwiej je połykać. Niestety w porównaniu z kapsułkami czy syropem tabletki zaczynają działać najpóźniej.

 
 
Kapsułki

Wadą kapsułek jest ich wielkość, przez co bywają trudne do połknięcia. Kapsułki posiadają delikatną, rozpuszczalną powłokę, a w środku znajduje się lek w postaci płynnej. Po tym jak kapsułka dostanie się do żołądka, rozpuszcza się i uwalnia substancję czynną. Dzięki szybszemu procesowi uwalniania, lek zaczyna wcześniej działać, niż w przypadku tabletki.Tym samym pacjent odczuwa zmniejszenie nasilenia bólu.

 

Syrop

Leki przeciwbólowe w syropie skierowane są przede wszystkim do najmłodszych pacjentów. Oczywiście również dorośli mogą z nich korzystać. Niestety leki w tej formie są niezbyt wygodne w przyjmowaniu. Najczęściej stosowana miara – „łyżeczka od herbaty” jest bardzo zróżnicowana co do wielkości i bywa, że trudno dokładnie określić jaką dawkę leku się przyjmuje. Z drugiej strony trzeba zaznaczyć, że substancja czynna zaczyna wcześniej działać niż w przypadku tabletek.

 

Zawiesina i tabletki rozpuszczalne

Te formy leków przeciwbólowych stosowane są w ostrych stanach bólowych, ponieważ zaczynają działać najszybciej. Niestety nie zawsze można je prosto i szybko przygotować.

 

Farmaceutyki uśmierzające ból są tak często stosowane, że chyba każdy ma jakieś doświadczenia związane z nimi. Zachęcamy do podzielenia się nimi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.