Jak mądrze wyjechać do Niemiec jako opiekunka?

opieka nad seniorami

opieka nad seniorami

Emigracja zarobkowa wciąż trwa. Choć mówi się o dużej poprawie na polskim rynku pracy, nie dla wszystkich jest on łatwy. Pracownicy poszukiwani są w ściśle określonych sektorach, często tylko w większym miastach. Nadal spore trudności ze znalezieniem zatrudnienia mają osoby bez specjalistycznej wiedzy, które mieszkają w niewielkich miejscowościach lub wsiach. Dotyczy to zwłaszcza kobiet po 50 roku życia. Pracodawcy niestety niechętnie zatrudniają osoby w tym wieku. Nic dziwnego, że chętnie przeszukiwane są oferty pracy za granicą. Tam możliwości jest sporo, choć zauważalne są pewne trendy.

Opieka nad osobami starszymi – Niemcy kuszą zarobkami

Wybór pracy za granicą często zależy od wieku oraz możliwości fizycznych osoby poszukującej pracy. Młodsze osoby chętniej decydują się na zatrudnienie na budowie lub przy produkcji. Natomiast kobietom w wieku średnim często proponowana jest opieka nad osobami starszymi. Niemcy w tej kwestii mają bardzo duże zapotrzebowanie. I to właśnie do naszych zachodnich sąsiadów Polki wyjeżdżają najchętniej. Kuszone są przy tym wysokimi zarobkami, których osiągnięcie w naszym kraju jest dla nich często niemożliwe.

Warto przy tym patrzeć nie tylko i wyłącznie na podaną w ogłoszeniu stawkę. Należy upewnić się, czy podana została kwota netto czy brutto. Od tej drugiej należy bowiem odprowadzić jeszcze podatek, co znacznie zmniejszy ostateczną wypłatę. Zachować należy również czujność, jeśli w ogłoszeniu nie ma informacji odnośnie tego, za jaki okres czasu będzie wypłacane wynagrodzenie. Lepiej uniknąć tak nieprzyjemnych niespodzianek.

Bezpieczny wyjazd za granicę do pracy

Zwracajmy także uwagę, by była całkowicie legalna nasza opieka nad osobami starszymi. Niemcy wymagają od opiekunek odprowadzania odpowiednich składek. Należy przeczytać dokładnie umowę, aby się upewnić, czy faktycznie wszystkie kwestie formalne zostaną dopięte przez naszego pracodawcę. Jeśli nie – taki obowiązek spada na osobę, które podjęła się pracy jako opiekunka.

Niestety w internecie nadal jest wiele ofert pracy, które nawet nie ukrywają tego, że nie jest to legalna praca. Nieprzyjemności z tego tytułu może być naprawdę sporo. Jednak najgorsze jest to, że w takiej sytuacji opiekunka nie może liczyć na niczyją pomoc. Jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy, jest z nimi sama. Nie ma także gwarancji odnośnie tego, jakie warunki faktycznie zastanie po przyjeździe na miejsce. Skoro nie ma podpisanej umowy, nie ma też do czego się odwołać.

Co sprawdzić przed wyjazdem do pracy?

Właśnie dlatego przed wyjazdem do Niemiec, należy dokładnie sprawdzić wszelkie dokumenty. Zacznijmy od agencji, która organizuje wyjazd. Warto ustalić, czy jest to legalnie działająca firma i czy faktycznie jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Dobrze jest również zwrócić uwagę na rodzaj umowy oraz to, w jakim kraju będą odprowadzane składki zdrowotne i społeczne. Jeśli w Niemczech – będzie to dodatkowa korzyść, gdyż po kilku latach pracy w tym kraju, nabywa się prawo do niemieckiej emerytury. Jest to dodatkowa korzyść, którą warto wziąć pod uwagę rozważając, czy bardziej opłacalna będzie praca legalna, czy też „na czarno”.

Ponadto przed wyjazdem warto również dowiedzieć się, na jakiego rodzaju możemy liczyć na miejscu. Dobrze jest dowiedzieć się coś więcej na temat rodziny, u której opiekunka ma mieszkać oraz spisać najważniejsze adresy i numery telefonów. Podobną listę warto przekazać naszym bliskim, by wiedzieli dokładnie, gdzie będziemy przebywać.

Natomiast przed pierwszym wyjazdem w charakterze opiekunki, opłaca się zapisać na odpowiedni kurs, poczytać informacje na temat opieki nad osobami starszymi oraz o ich dolegliwościach. Można też udać się do hospicjum i tam w ramach wolontariatu sprawdzić, czy taka praca faktycznie jest dla nas. Dzięki temu będziemy czuć się pewniej wyjeżdżając do pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.