Zmywarka – dlaczego warto w nią zainwestować?

zmywarka
Fot. pixabay.com

Posiadacze zmywarek często mówią, że nie wyobrażają sobie już życia bez zmywarki i za żadne skarby nie wrócą do ręcznego zmywania naczyń. Natomiast osoby, które od lat zmywają naczynia ręcznie twierdzą, że nie potrzebują zmywarki do umycia kilku talerzy- to niepotrzebny wydatek. Jest wielu zwolenników jak i przeciwników zmywarek, jednak nie da się nie zauważyć, że zmywarka gości już w niemal każdym domu. Zapewne to tylko kwestia czasu i pojawi się w każdym mieszkaniu.

 

Prawie jak pralka
Na chwilę obecną zmywarka, podobnie jak pralka w wielu domach jest po prostu niezbędna. Prosta w użyciu, szybka, a ponadto pozwala nam zaoszczędzić mnóstwo czasu. A to właśnie czas jest obecnie dla nas bezcenny. Cieszymy się, że możemy znaleźć wolną chwilę w ciągu dnia tylko dla siebie. Wygospodarowanie choćby godzinki jest bezcenne, dlatego tak ważną rolę odgrywa zmywarka, która nie da się ukryć- oszczędza dla nas czas i jest bardzo przydatnym sprzętem.

 

Oszczędność czasu
Po posiłku wkładamy brudne naczynia do zmywarki, włączamy odpowiedni program i wychodzimy z domu. Po powrocie nasze naczynia są już umyte, wysuszone i nabłyszczone, gotowe do ponownego użycia. Nie musimy pilnować czasu zmywania. Ustawiamy odpowiedni program i w tym czasie możemy robić cokolwiek zapragniemy. To naprawdę bardzo duże udoskonalenie i ułatwienie, jednakże jeszcze nie wszyscy z niego skorzystali. Niektórzy nie mają w niewielkiej kuchni miejsca na zmywarkę, innych po prostu na nią nie stać. Pomimo, że dla większości z nas wydatek około tysiąca złotych nie jest dużą sumą, to niestety nie wszyscy podzielą nasze zdanie.

 

Szybko i wygodnie
Zmywarka umyje nasze naczynia, pięknie je nabłyszczy jak również i wysuszy. Niczym nie musimy się martwić. Naczynia prosto ze zmywarki możemy wyciągnąć do użytku. Nie musimy ich ani przecierać, ani polerować. Zmywarka daje nam nie tylko oszczędność naszego cennego czasu, ale oszczędność wody i energii (porównując z elektrycznymi podgrzewaczami wody). Ponadto okazuje się, że świetnie myje nasze naczynia- niejednokrotnie domywa o wiele lepiej niż podczas ręcznego mycia naczyń.

 

Czar zmywarki docenią szczególnie osoby borykające się z nadwrażliwą skórą, której zdecydowanie szkodzą wszelkie detergenty. Nie musimy narażać wrażliwych dłoni na wpływ szkodliwych czynników chemicznych.
 
 

Coraz doskonalsze
Producenci najnowszych zmywarek robią coraz większe postępy, bowiem tworzą sprzęty, które zużywają coraz mniej wody oraz są z coraz wyższą klasą energetyczną. Stosują również wiele innych udogodnień- osobne kosze na sztućce czy dodatkowe półki na kieliszki bądź inne delikatne szkło.

 

Nie tylko dla dużej rodziny
W zmywarce w ciągu jednego cyklu jesteśmy w stanie umyć kilka a nawet kilkanaście kompletów

zmywarka
Fot. pixabay.com

talerzy. W przypadku czteroosobowej rodziny taka zmywarka to naprawdę spora oszczędność. A co w przypadku, gdy rodzina składa się z 2 osób?

Nawet w przypadku małych gospodarstw domowych- 2 osobowych zmywarka jest opłacalną inwestycją. W przypadku zużycia małych ilości naczyń nie musimy włączać prawie pustej zmywarki- możemy poczekać dwa lub trzy dni, aż nazbiera się odpowiednią ilość naczyń, aby uruchomić zmywarkę. Możemy także włączyć zmywarkę na krótszy cykl, lub co najważniejsze możemy wybrać opcję połowy wsadu- co jest również bardzo ekonomicznym wyjściem.

 

Są także wady
Pomimo licznych korzyści jakie możemy mieć kupując zmywarkę do mycia naczyń powinniśmy wziąć
pod uwagę kilka wad zmywarek. Trzeba otwarcie powiedzieć, że do zmywarki nie możemy wsadzić wszystkiego. Szczególnie przedmiotów drewnianych czy teflonowych. Musimy także uważać na cienką, delikatną porcelanę oraz wszelkiego rodzaju naczynia z nadrukami, które mogą ulec zarysowaniu, a przy dłuższym użytkowaniu mogą spowodować wyblaknięcie lub całkowity zanik nadrukowanego wzoru.

 

Obecnie w sklepach mamy szeroki wybór zastaw, kubków, talerzy i garnków, które śmiało możemy bez żadnych obaw myć w zmywarce. Mamy wówczas pewność, że takie przedmioty nie ulegną nawet najmniejszemu zniszczeniu, ponieważ są przystosowane do wysokich temperaturach oraz uszkodzeń mechanicznych. Teraz już niemal wszystko- kubki, talerze, garnki, itp. możemy kupić z oznaczeniem, że nadają się do mycia w zmywarce- i właśnie takie powinniśmy wybierać jeżeli nie chcemy mieć nieprzyjemnych niespodzianek w postaci rys na naszych ulubionych kubkach czy talerzach.

 

Autor: Magdalena Skopińska