„Pobudka, Kościele!” – Jarosław Makowski

Pobudka Kościele

Pobudka Kościele„Pobudka, Kościele!” świeckiego filozofa i teologa Jarosława Makowskiego to wyśmienita lektura o myśli i nauczaniu papieża Franciszka. Makowski w niezwykle jasny i prosty sposób tłumaczy, na czym polega radykalność nauczania i pontyfikatu papieża z Argentyny. W książce znajdujemy też odpowiedź na nieoczywiste pytanie, dlaczego ten postrzegany jako dobry i sympatyczny papież budzi tak duży opór we własnym Kościele.

Autorowi w zmaganiu się z tematem fenomenu Franciszkowego papiestwa na pewno pomaga jego teologiczne i filozoficzne wykształcenie. Przez wiele lat był redaktorem „Tygodnika Powszechnego”, a obecnie jego teksty o Kościele można przeczytać na łamach największych polskich gazet.

Zdaniem Makowskiego, żeby zrozumieć istotę Franciszkowej rewolucji należy zwrócić uwagę na język papieża. Okazuje się, że – w przeciwieństwie do sposobu wypowiadania się Benedykta XVI – nie jest to już sztywny język teologii, ale pełen czułości, miłosierdzia, troski i namiętności język dobrego duszpasterza.

Pisze Makowski: „Papież Franciszek podchodzi do języka z czułością, jakby świadom jego raniącej mocy, co do tej pory nie było silną stroną Kościoła”. Dotąd bowiem, jak twierdzi polski teolog, Kościół „ustami swoich papieży i kaznodziejów chłostał […] wiernych na prawo i lewo. Potępiając, strącając do piekła, piętnując, skazywał na pogardę”. Franciszek wybiera więc zupełnie inną drogę.

Gdy już zaakceptujemy tę pierwszą zmianę, pojawiają się kolejne. Obecny papież niejako zrywa z nauczaniem Jana Pawła II i Benedykta XVI – dla biskupa Rzymu nie jest ważna tzw. teologia ciała, ale kwestie związane z nierównościami społecznymi, zmianami klimatu i wykluczeniem społecznym. I właśnie tym zagadnieniom Makowski poświęca najwięcej uwagi.

Franciszek ukazany jest w książce jako typ przywódcy na trudne czasy. Coś w tym opisie może być na rzeczy, skoro papież cieszy się także ogromnym autorytetem poza Kościołem. Na końcu książki Makowski pokazuje, z jakim oporem rewolucja Franciszka przyjmuje się na polskim gruncie. Autor stawia tezę, że Kościół otwarty i przyjazny, który w Polsce reprezentowali ks. prof. Józef Tischner czy redaktor „Tygodnika Powszechnego” Jerzy Turowicz – został zepchnięty na margines. Ale wraz z pojawieniem się Franciszka, Kościół otwarty „zmartwychwstał” – stał się głównym nurtem światowego katolicyzmu.

Jeśli szukacie klucza do zrozumienia papieża Franciszka, jego nauczania i duszpasterstwa, koniecznie sięgnijcie po „Pobudkę, Kościele!”.

Książkę do zrecenzowania udostępniło Wydawnictwo Arbitror.

 

Książkę w przedsprzedaży znajdziesz w sklepie: https://arbitror.pl/sklep/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.