Dom opieki to miejsce, w którym życie może zacząć się na nowo

Dom opieki to miejsce, w którym życie może zacząć się na nowo

Życie jest przewrotne. Podczas gdy większość z nas wyobraża sobie, że do ostatnich dni pozostanie w świetnej formie fizycznej i w otoczeniu bliskich, los pisze różne scenariusze. Z wielu przyczyn ludzie zostają sami lub wymagają opieki, której bliscy nie są w stanie podołać. Z myślą o nich powstały profesjonalne domy opieki.

Wciąż niestety istnieją stereotypy, które psują wizerunek polskich domów opieki dla osób starszych. Czasy zmieniły się jednak na tyle, że wiele z nich jest dziś niezwykle nowoczesnych, a kadra opiekuńcza przeszkolona i wykształcona w kierunku opieki długoterminowej czy paliatywnej. Domy te są często lepszą alternatywą i dysponują takimi warunkami, jakich nie da się zapewnić osobie w potrzebie nawet w jej rodzinnym domu.

Po czym poznać dobry dom opieki?

Jest wiele czynników, które mogą dać przekonanie, że dom opieki będzie odpowiednim miejscem dla bliskiej nam osoby. Warto w takie miejsce udać się osobiście i większość domów organizuje często dni otwarte lub chętnie gości zainteresowane osoby nawet na tzw. „okres adaptacyjny”.

Domy opieki świadczą opiekę całodobową. W jej ramach dyżury pełnią pielęgniarki, czasem wśród personelu jest lekarz. W takich miejscach mieszkańcy mają zapewnianą opiekę rehabilitacyjną, a także wsparcie psychologiczne.

W polskich domach opieki, wzorem innych krajów europejskich, zaczynają panować bardzo wysokie standardy. Powszechne stają się pokoje jedno-, dwu-, czy maksymalnie trzyosobowe. Standardem na miarę XXI są indywidualne łazienki z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami. Tak przynajmniej jest w jednym z najnowocześniejszych tego typu domów w Polsce, czyli w ROSE Senior Resort w Jastrzębiej Górze. Dom zlokalizowany jest tuż przy plaży w pięknym otoczeniu przyrody. Mieszkańcy wprost z okien pokojów mogą podziwiać piękno natury, a czas wolny spędzać w ogrodzie wśród drzew czy spacerując po okolicznych ścieżkach.

Dobry dom opieki to też taki, w którym sporo się dzieje. Ważna jest aktywność fizyczna osób w podeszłym wieku, ale też troska o ich rozwój intelektualny. Domy proponują przeróżne zajęcia, m. in. ruchowe, gimnastyczne, taneczne, wycieczki i spacery. Program bywa na tyle bogaty, że – jak w przypadku wspomnianego ROSE Senior Resort – mieszkańcy mogą brać udział w zajęciach manualnych, artystycznych, warsztatach kulinarnych, seansach filmowych, a nawet koncertach czy spektaklach. Każdy podopieczny posiadający jakąś pasję – ma szanse na realizowanie jej w swoim nowym domu.

Bezpieczeństwo jest bezcenne. Dlaczego warto wybrać dom opieki?

Pobyt w domu opieki obejmuje kompleksowy pakiet usług. To nie tylko dach nad głową, ale wspomniana całodobowa, profesjonalna i przyjazna opieka, pełne wyżywienie – zazwyczaj smaczne, zdrowe i zbilansowane  posiłki, a także rozwój społeczny, ciekawe zajęcia, obcowanie z ludźmi. Wbrew pozorom zapewnienie bliskiej osobie życia na tym poziomie nie jest tak kosztowne, jak się powszechnie uważa.

Bardzo często w finansowaniu domu opieki pomagają samorządy lub środki pozyskiwane ze spieniężonych nieruchomości lub od najbliższej rodziny. Zawsze warto mieć na uwadze, że opłacenie ośrodka, w którym kompleksowo zapewnione są usługi opiekuńcze, wyżywienie, niezbędne środki medyczne i dach nad głową jest cenowo korzystniejsze niż opłacenie prywatnej opiekunki, kosztów rehabilitacji czy odpowiedniej diety.

Spokój i komfort dla wszystkich

Pobyt bliskiej osoby w profesjonalnym domu opieki jest zdecydowanie sytuacją komfortową dla wszystkim – zarówno podopiecznego, jak i jego bliskich. Profesjonalny zespół opiekunów da poczucie bezpieczeństwa nie tylko osobie, która wymaga pełni uwagi, troski, specjalnego traktowania, ale także jej bliskim, którzy mogą zdjąć ze swoich barków ciężar odpowiedzialności za członka rodziny, któremu często nie są w stanie zapewnić odpowiedniej opieki.

Takie domy jak ROSE Senior Resort dbają też o to, by mimo wszystko pielęgnowane były relacje rodzinne i bliskie więzi mieszkańców z ich rodzinami. W domu panują więc odpowiednie warunki, by można było w zaciszu i przytulnej atmosferze spędzić razem czas.

Zapraszamy do kontaktu z Rose Senior Resort:

ul. Rozewska 7
84-104 Jastrzębia Góra
tel.: +48 58 774 44 85
e-mail: info@roseseniorresort.com
www.roseseniorresort.com

[Artykuł sponsorowany]