Kupno srebrnego pierścionka – porady

srebrny pierścionek

Gdy planujemy odświeżenie zawartości swoich szkatułek z biżuterią i myślimy choćby o srebrnych pierścionkach, lub też planujemy sprawić miły prezent komuś, kto przepada właśnie za srebrem, musimy wiedzieć kilka podstawowych rzeczy. Poniżej zaprezentujemy najważniejsze informacje dla wszystkich, którzy wybierają się w najbliższym czasie do jubilera w poszukiwaniu pierścionków z tego metalu szlachetnego.

Rozmiar pierścionka – jak go ustalić

Srebrny pierścionek nie może być ani za mały, ani za duży. Powinien pewnie trzymać się na miejscu, tak by przy ściąganiu stawiać pewien (ale niewielki) opór. Co ma począć ktoś, kto nie zna rozmiaru swojego palca serdecznego? Wśród kobiet stosunkowo rzadko się to zdarza, jednak zawsze jest możliwe.

Najprostszym wyjściem z tego kłopotu jest po prostu odwiedzenie salonu jubilerskiego i poproszenie o ustalenie rozmiaru. Istnieje też wersja do samodzielnego wykonania: potrzebny w tym celu będzie kawałek nitki oraz centymetr. Wystarczy okręcić nitką obwód palca, a potem zmierzyć uzyskany odcinek. Wartość obwodu palca podaje się zawsze w milimetrach z dokładnością do co najmniej jednego miejsca po przecinku.

Jeżeli jesteśmy w posiadaniu suwmiarki i pierścionka ze srebra, który dobrze leży – możemy też zwyczajnie zmierzyć suwmiarką średnicę tej części biżuterii.

Warto zadbać o to, by zmierzyć rozmiar palca w późniejszej porze dnia, gdy dłonie są nieco zmęczone. Palce będą wtedy nieco grubsze – dzięki temu unikniemy kupna zbyt małego pierścionka lub obrączki.

Próba srebra

Próba srebra to nic innego, jak specjalny, mikroskopijny stempelek składający się najczęściej z trzech cyfr. Jego treść informuje nas o tym, ile czystego kruszcu znajduje się w danym wyrobie jubilerskim. W przypadku srebrnych pierścionków należy go szukać na wewnętrznej stronie biżuterii. Generalnie – im wyższa wartość próby, tym lepiej.

Na rynku występują różne próby srebra, najczęściej mamy do czynienia z: 925, 875 lub 830. I tak próba 925 to 92,5% czystego srebra, 875 oznacza 87,5% czystego srebra, a biżuteria oznaczona próbą 830 ma w sobie 83% tego metalu szlachetnego.

Dlaczego nie możliwości natknięcia się na wyrób w 100% srebrny? Wynika to z faktu, że srebro nie połączone z innymi metalami jest bardzo kruche. Dodaje się więc do niego śladowe domieszki metali nieszlachetnych.

Jak dbać o srebrne pierścionki?

Może się zdarzyć, że z czasem biżuteria, wykonana ze srebra, zacznie ciemnieć. Nie jest to oznaka braku oryginalności. Jest to skutek naturalnych procesów utleniania srebra, a przede wszystkim wynik reakcji z siarką z powietrza. Tak więc, jeżeli mieszkamy w większym mieście – prawdopodobnie nasze wyroby ze srebra zaczną szybciej ciemnieć, przede wszystkim ze względu na wyższe zanieczyszczenie.

Srebro możemy czyścić domowymi sposobami, możemy też kupić profesjonalne, specjalnie pod tym kątem stworzone specyfiki – wystarczy uruchomić przeglądarkę i wpisać frazę wyszukiwawczą: „środki do czyszczenia srebra”.

Sprawdzonym domowym sposobem jest np. metoda, polegająca na zanurzeniu (w całości) srebrnej biżuterii w roztworze wody oraz kilku łyżeczek soli oraz sody oczyszczanej. Ważne, by pamiętać, że na dnie miseczki (najlepiej plastikowej lub ceramicznej) kładziemy warstwę folii aluminiowej – takiej, jaką wykorzystujemy do pieczenia.

Zawsze możemy też wziąć srebro, które chcemy wyczyścić, do zaufanego jubilera – na pewno otrzymamy fachową i pewną poradę.

Pierścionki, zwłaszcza srebrne to doskonałe uzupełnienie codziennej stylizacji. Wyroby tego typu prezentują się szczególnie efektownie w zestawieniu z ciemną lub wręcz czarną odzieżą. Ciemna tonacja kolorystyczna tworzy znakomite tło kolorystyczne dla metalicznego połysku srebrnej biżuterii.

Partnerem artykułu jest salon jubilerski Marko.