Gotowanie w szybkowarze – krótki poradnik dla początkujących

szybkowar

Wyposażyłeś swoją kuchnię w szybkowar? Świetnie – teraz najwyższy czas, aby nauczyć się z niego korzystać! Nawet jeśli nie masz ukrytych talentów kulinarnych, obsługa tego urządzenia nie powinna sprawić Ci trudności. Wystarczy, że będziesz się stosować do kilku wskazówek – oto one!

Nic na siłę!

Pierwsza zasada pracy z szybkowarem brzmi: nigdy nie próbuj otwierać go na siłę. Dlaczego? Po pierwsze w ten sposób nietrudno o bolesne poparzenie, a po drugie istnieje duże ryzyko wyłamania blokad bezpieczeństwa i tym samym trwałego uszkodzenia urządzenia. Co zatem zrobić, jeśli pokrywa szybkowaru nie chce się otworzyć? Najpierw upewnij się, czy ustawiłeś pozycję dekompresji, czyli uwolniłeś znajdujące się w środku wysokie ciśnienie. Jeśli to nie pomoże, sprawdź jeszcze, czy wskaźnik ciśnienia znajduje się na dole i spróbuj delikatnie schłodzić garnek pod zimną wodą. Więcej wskazówek dotyczących bezpiecznego zwolnienia blokady bezpieczeństwa znajdziesz najpewniej w instrukcji obsługi garnka – sprawdź ją przed użyciem!

Czego nie gotować w szybkowarze

Wbrew pozorom, szybkowar wcale nie jest uniwersalnym garnkiem, w którym ugotujesz wszystko, czego tylko zapragniesz. Istnieją bowiem pewne ograniczenia, które zmniejszają jego zakres zastosowania. Jakie? Przede wszystkim potrawy na bazie mleka, które szybko osiąga temperaturę wrzenia, a przez to jest podatne na przypalanie. Jeśli już zdecydujesz się na gotowanie takiej potrawy, staraj się rozrzedzić mleko z wodą – to powinno nieco zmniejszyć ryzyko przypalenia garnka.

Klasyczny szybkowar nie sprawdzi się także w przypadku potraw z dodatkiem alkoholu, który przecież – jak wiadomo – jest łatwopalny. Aby uniknąć późniejszych trudności, zacznij gotowanie bez przykrycia i dopiero po około 3-5 minutach nałóż pokrywkę – gdy opary alkoholu już się ulotnią. Mimo to i tak kontroluj proces gotowania przez cały czas i nie odchodź od garnka na dłużej – ze względów bezpieczeństwa.

Jak czyścić szybkowar, by go nie uszkodzić?

Szybkowaru nie należy myć w zmywarce – chociażby dlatego, że większość producentów zastrzega to jako warunek uniemożliwiający ewentualne skorzystanie z serwisu gwarancyjnego. Aby nie męczyć się z ręcznym myciem zaschniętych resztek – i nie skrobać delikatnej powierzchni – najlepiej myć pokrywkę i garnek od razu po użyciu. Wystarczy Ci do tego miękka gąbka i zwykły płyn do naczyń.

Pamiętaj również o właściwej pielęgnacji uszczelki od szybkowaru – to od niej zależy bowiem jego funkcjonalność. Po każdym użyciu zdejmij ją, umyj pod bieżącą wodą i dokładnie osusz – to przedłuży jej żywotność.
Uważaj na to, by nigdy nie przechowywać gotowych potraw w szybkowarze. Garnki tego typu wykonuje się bowiem ze stali szlachetnej – jej związki mogą się z kolei przedostać do żywności podczas ochładzania potrawy, sprawiając, że stanie się mniej korzystna dla Twojego zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.