Jaki radioodtwarzacz wybrać dla seniora?

radioodtwarzacz

radioodtwarzacz

Radioodtwarzacze są dla naszych dziadków lub starszych rodziców często tym, czym dla nas jest telewizja lub Internet. Stanowią one źródło informacji, zapewniają kontakt ze światem i dostarczają rozrywki. Stylowe radio jest więc doskonałym prezentem dla seniora. Warto jednak pamiętać, że potrzeby osób starszych mogą nieco różnić się w odniesieniu do zdobyczy technologii. O czym pamiętać więc wybierając radioodtwarzacz dla seniora?

Siła przyzwyczajenia

Z reguły osoby starsze nie podążają za technologiczną modą (choć oczywiście mogą) i cenią sobie siłę wspomnień. W praktyce oznacza to, że radioodbiornik, który zachwyca nas swoimi nowoczesnymi możliwościami, dla seniora staje się zupełnie niefunkcjonalny. Warto więc przy wyborze odpowiedniego radia dopasować jego funkcje i sposób obsługi do sprawności i przyzwyczajeń seniora. Obsługa urządzenia powinna być prosta i wykorzystywać rozwiązania znane osobie starszej. W wielu przypadkach odbiornik odpowiedni dla takiej osoby, zamiast przycisków ma wbudowane pokrętła, dzięki czemu jego obsługa wymaga użycia mniejszej siły. Jeśli urządzenie posiada wyświetlacz, ważne by był on w miarę duży i czytelny.

Dobrze, gdy urządzenie nie jest zbyt duże, tak by przestawianie go nie sprawiało osobie starszej problemu i nie stwarzało żadnych zagrożeń. By sprawić starszym przyjemność i wywołać miłe wspomnienia, warto zastanowić się nad popularnymi w ostatnim czasie radioodbiornikami retro. Urządzenia te mają ciekawy design i przypominają odbiorniki sprzed lat – z tą różnicą, że ich wnętrze wypełnia zazwyczaj nowoczesna technologia. 

Dla każdego coś miłego

Odpowiedni radioodbiornik powinien być również dostosowany do trybu funkcjonowania osoby starszej. Jeśli senior jest sprawny i lubi pozostawać w ruchu, np. spacerując czy pracując w ogrodzie, warto zastanowić się nad mniejszym odbiornikiem, który łatwo przenieść lub zabrać ze sobą. Dla melomanów doskonałym rozwiązaniem będzie oczywiście sprzęt wyposażony w odtwarzacz płyt lub nawet kaset magnetofonowych, tak by miłośnicy muzyki mogli słuchać ulubionych utworów. Takie radioodtwarzacze znajdziesz tutaj: https://www.euro.com.pl/radioodtwarzacze-cd.bhtml.

Wybrany przez nas model może również posiadać funkcje ułatwiające funkcjonowanie osoby starszej, np. budzik, programator ulubionych stacji radiowych lub funkcję czasowego wyłączania, na wypadek, gdyby właściciel zasnął lub zapomniał samodzielnie wyłączyć urządzenia. 

Pomoc zawsze w cenie

Dostosowanie wybranego radioodbiornika do potrzeb seniora pozwoli na uniknięcie frustracji związanej z postępem technologicznym. Zawsze jednak przyda się pomoc – obsługa urządzenia będzie jeszcze łatwiejsza, jeśli pokażemy osobie starszej, jak używać sprzętu i nauczymy wszystkich funkcji. Jeśli mamy wątpliwość, jakie radio lub odtwarzacz sprawiłoby radość naszym seniorom, możemy ich zapytać wprost, czego potrzebują. Osoby starsze z reguły wiedzą co lubią i czego chcą, dlatego uzyskane od nich informacje znacznie ułatwią nam wybór odpowiedniego sprzętu.

Szeroka gama produktów dostępnych na rynku pozwoli wybrać najlepsze urządzenie, zwłaszcza jeśli dobrze przejrzymy Internet. W sieci można czasem trafić na oryginalne i działające radioodbiorniki sprzed lat, może nawet z czasów młodości naszych seniorów, czym bez wątpienia sprawimy im dużą przyjemność.